Przejdź do treści

Janusz Bałdyga | Pokrewne
15.10-10.11.2019

Czas ekspozycji przedłużony do 22.11.2019 – Serdecznie zapraszamy!

wernisaż 15.10.2019 godzina 18.00
Galeria Curators’LAB
ul. Nowowiejskiego 12 | Poznań

kuratorka: Anna Borowiec

Wystawa Pokrewne poświęcona jest postaci Janusza Bałdygi, jednego z najwybitniejszych polskich twórców sztuki performance, autora instalacji i obiektów przestrzennych. Od 2009 roku artysta wykłada na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie prowadzi pracownię Sztuki Performance na Wydziale Rzeźby. Janusz Bałdyga wypracował własny rodzaj performance’u, polegający na rytualnym powtarzaniu działań wykorzystujących właściwości własnego ciała, wchodzącego w dialog z przestrzenią, otoczeniem i tworzywem. Podczas akcji powstają performance-obiekty, łączące w sobie efemeryczność właściwą performance’owi z materialnością przedmiotu. Działanie staje się tu rodzajem zapisu, powstającego w wyniku uważnego badania przez artystę właściwości materii. Twórczość tę cechuje szczególne uwrażliwienie na związek podmiotu z rzeczą, a tworzenie formy jest procesem odsłaniającym mechanizm powstawania znaku.
W twórczości Janusza Bałdygi od wielu lat pojawiają się stale powracające motywy i symbole, takie jak zwój, krzyż, flaga, gwiazda Dawida czy drabina, w których prostota formy łączy się z niezwykłą siłą wyrazu. Język artystycznego przekazu zredukowany został przez twórcę do minimum, obiekty powstają z najprostszych materiałów, takich jak deski, gwoździe, taśmy czy szkło, i przy wykorzystaniu podstawowych kształtów geometrycznych, linii, koła, trójkąta czy prostokąta, co wiąże je z tradycją awangardy konstruktywistycznej. Na wystawie zaprezentowane zostaną trzy pary obiektów o szczególnym znaczeniu, które wykorzystują motyw zwoju, drabiny i krzyża – w ich symbolicznym i metaforycznym wymiarze. W każdym z nich wspólnym obszarem poszukiwań staje się relacja przedmiotu i gestu, lekkości i napięcia, ruchu i równowagi. Forma ujawnia się w procesie wypróbowywania naturalnych własności tworzywa. Procesualność wpisana w istnienie obiektu pozwala zachować balans pomiędzy tym, co ulotne i trwałe, ruchome i unieruchomione.

Anna Borowiec

Janusz Bałdyga (ur. 1954 r. w Lublinie) – performer, autor obiektów przestrzennych i instalacji. W latach 1974–79 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Stefana Gierowskiego. Członek i współzałożyciel grupy artystycznej Pracownia (1976–81), współprowadzący Pracownię Dziekanka w Studenckim Centrum Środowisk Artystycznych (1976–79) w Warszawie, od 1979 roku członek teatru Akademia Ruchu. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, sympozjach, festiwalach sztuki performance i akcjach artystycznych w kraju i na świecie, m.in.: Efemerydy, Propaganda, Warszawa (2017); Performance Art Meeting, Galeria Labirynt, Lublin (2015); Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej OPEN CITY, Lublin (2014); Miejsca znaczone, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa (2008); Stillstand, E-Werk, Fryburg, Niemcy (1997); Proces i konstrukcja, Konstrukcja w Procesie, Monachium, Niemcy (1985).

 

na fotografii: Janusz Bałdyga, Złamanie otwarte, 1999, drewno, blacha, fot. Paulina Maga/Propaganda

  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 12.11.2019, 14:51
  • Ostatnia edycja: 13.11.2019, 08:58