Jarosław Bogucki | POWER

Budynek A, Al. Marcinkowskiego 29
06.10 –  13.10.2019

dr Jarosław Bogucki

Rocznik 1976. 1991 – 1996 nauka w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. 1997 – 2002 studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Dyplom z wyróżnieniem w pracowni rzeźby prof. zw. J. Petruka. 2012 obronił tytuł doktora w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne. Obecnie piastuje stanowisko kierownika Pracowni Obrazowania Przestrzennego na Wydziale Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. 2008 r. objął stanowisko kierownika Laboratorium Holograficznego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 2010r. współtworzy Studenckie Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej. Uczestnik licznych wystaw w kraju i za granicą. W dorobku posiada wiele realizacji pomnikowych m.in. fontanna „Chłopiec pod wierzbą” w Poznaniu, pomniki „Powstańca wielkopolskiego” w Czarnkowie i Grodzisku Wielkopolskim oraz „Legendy o Lechu” i „Legendy o Piaście Oraczu”, elementy Traktu Królewskiego w Gnieźnie.

„…W centrum moich zainteresowań znajduje się przede wszystkim człowiek. W rzeźbie, która stanowi podstawę mojej twórczości, staram się zawrzeć uniwersalne spostrzeżenia dotyczące człowieka, jego kondycji, kruchości. Kieruję uwagę na cechy uniwersalne, które sprawiają, że jesteśmy ludźmi, wyjątkowym i niepowtarzalnym gatunkiem. Ukazuję targające nami emocje, pragnienia, potrzeby. Dotykam tych sfer naszego istnienia, które są niezmienne i determinują nasz gatunek. W mojej twórczości, obok technik typowych dla klasycznie pojmowanej rzeźby, wykorzystuję również technikę laserowej holografii analogowej…”

• Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 03.10.2019, 14:46