PFRON wręczył nagrody wielkopolskim laureatom XVII edycji Konkursu Plastycznego PFRON „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych od 17 lat jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Tytuł tegorocznej edycji Konkursu to: „Podróże moich marzeń”. W Wielkopolsce na etap wojewódzki Konkursu nadesłano w tym roku 134 prace z 41 placówek aktywizujących osoby niepełnosprawne, tj. warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz domów pomocy społecznej.

Głównym celem inicjatywy jest promowanie i nagradzanie działalności artystycznej osób niepełnosprawnych obdarzonych nieprzeciętnymi zdolnościami twórczymi.

Uroczysta Gala, podczas której nagrodzeni zostali wielkopolscy laureaci XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego PFRON, odbyła się 16 września 2019 r. o godz. 11:00 w Atrium Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Gali towarzyszyło otwarcie wystawy prac tegorocznej edycji Konkursu, która odbędzie się 16 września 2019 r. o godz. 13:15 w Bramie Poznania ICHOT Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT przy ul. Gdańskiej 2 w Poznaniu.

W uroczystej gali, zorganizowanej w Auli Atrium Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, udział wzięli: prezes Zarządu PFRON Marlena Maląg, prof. dr hab. Bogumiła Jung – Prorektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dr Tomasz Kalitko – Dziekan Wydziału Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dyrektor wielkopolskiego oddziału Funduszu Anna Skupień oraz laureaci etapu wojewódzkiego wraz z opiekunami.

Fundusz poprzez ten wyjątkowy konkurs pragnie zwrócić uwagę opinii publicznej na walory artystyczne sztuki osób niepełnosprawnych. Chcemy też umożliwić niepełnosprawnym twórcom zaistnienie w środowisku artystycznym, wspierać ich działania, aktywność społeczną i zachęcać do rozwijania talentu. Tego typu inicjatywy są niezwykle ważne dla całego naszego społeczeństwa, ponieważ nie tylko dostarczają pięknych wrażeń, ale również integrują – podkreśliła Marlena Maląg.
Konkurs odbył się aż w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, tkanina i aplikacja, rzeźba kameralna i płaskorzeźba oraz fotografia. Zwycięskie prace z etapu regionalnego zostają zakwalifikowane do etapu ogólnopolskiego. Ogólnopolska Gala Finałowa odbędzie się 13 listopada 2019 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to największy w Polsce przegląd dorobku artystycznego placówek terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych. Ideą Konkursu, adresowanego przede wszystkim do uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawnych mieszkańców domów pomocy społecznej, jest promocja ich twórczości artystycznej.
Inicjatywa jest organizowana przez PFRON nieprzerwanie od 2003 r. Prace osób niepełnosprawnych zachwycają znawców sztuki, którzy zasiadają w komisjach konkursowych. Poniżej publikujemy pełną listę laureatów wielkopolskiego etapu wojewódzkiego:
KATEGORIA MALARSTWO I WITRAŻ:
Miejsce I
„Nad brzegiem marzeń”, Justyna Łukaszewska z Zespołu Domów Pomocy Społecznej w Wieleniu n. Notecią
„Moje Góry”, Jerzy Baś ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kuźnicy Grabowskiej
Miejsce III
„Balonem po marzenia”, Weronika Matysiak, Marcin Białek ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Rawiczu
Wyróżnienie
„Wyobraźnia oknem na świat”, Cezary Kaźmierczak ze Środowiskowego Domu Samopomocy ISKRA w Poznaniu
„Mapa”, Przemysław Błaszczyk z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” w Poznaniu

KATEGORIA RYSUNEK I GRAFIKA:
Miejsce I
„Czarodziejski Ogród”, Wojciech Maciejewski, Zbigniew Cicharski ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach
Miejsce II
„Wyprawa do Chin – Wielki Mur Chiński”, Patrycja Kostańska z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kościanie
Miejsce III
„Wakacje balonem z Pippi”, Władysław Zieliński ze Stowarzyszenia na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej SINTUR w Turku
Wyróżnienie
„Kosmiczna wyprawa”, Weronika Szulc z Warsztatu Terapii Zajęciowej Roktar w Baranowie

KATEGORIA TKANINA I APLIKACJA:
Miejsce I
„Balonem przez sny i marzenia”, Jadwiga Hoska z Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu
„Rajski Ogród”, Marzena Stasiak ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Odolanowie
Miejsce III
„Jeszcze wyżej, jeszcze dalej”, Małgorzata Weber ze Stowarzyszenia na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej SINTUR w Turku

KATEGORIA RZEŹBA KAMERALNA I PŁASKORZEŹBA:
Miejsce I
„Nasza piękna Wielkopolska”, Przemysław Antkowiak, Daniel Kortyla z Warsztatu Terapii Zajęciowej W Dusznikach
Miejsce II
„Wiem, co jem”, Jarema Winter z Warsztatu Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Szamotułach
Miejsce III
„Podróż do gwiazd”, Mieczysław Janiak ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Młodzianowie

KATEGORIA FOTOGRAFIA:
Miejsce I
„Gdziekolwiek”, Katarzyna Bartkowiak, Maciej Przydryga z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Grodzisku Wlkp.
Miejsce II
„Podróż za jeden uśmiech”, Andrzej Kowalczyk z Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie
Miejsce III
„Niebiańska podróż wśród trzcin”, Agnieszka Pieprzyk z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dusznikach