Józef Petruk | ZEGARY
Budynek A, Al. Marcinkowskiego 29
28.09–06.10.2019

Prof. dr hab. Józef Petruk

Artysta rzeźbiarz. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w pracowniach prof. Jacka Pugeta i doc. Magdaleny Więcek w latach 1963 – 69. Laureat konkursów rzeźbiarskich oraz prestiżowych nagród – między innymi Ministra Kultury i Sztuki. Twórczość w zakresie rzeźby monumentalnej i plenerowej oraz w dziedzinie małych form rzeźbiarskich i medalierstwa. Artysta uprawia również rysunek, grafikę i malarstwo. Autor wielu popiersi portretowych między innymi: Piotra Michałowskiego, Fryderyka Chopina, Paula Delvaux, pomnik 17 Pułku Ułanów Leszczyńskich, Pomnik św. Floriana w Pleszewie, Portret Włodzimierza Szukalskiego, Popiersie Marcina Rożka w Wolsztynie, Portret Alfreda Olszewskiego w Warmontowicach, Epitafium bp Edwarda Roppa – Katedra w Białymstoku, Chrystus Błogosławiący – ołtarz w Kościele Oblatów w Poznaniu, Popiersie I.J. Paderewskiego – Akademia Muzyczna w Poznaniu, „Rodzący się kościół” – Kościół p. w. Bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie, Tablica poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi w Wiedniu, Wędrowiec – lotnisko we Frakfurcie nad Menem, Pomnik św. Floriana – Rynek w Krobi, Rower – rzeźba w brązie jako nagroda wyścigu „ Tour de Flandern” w Belgii, „Wędrowiec” – Park w Brugii – Belgia, Pomnik ks. Władysława Bukowińskiego, Karaganda – Kazachstan. Prezentował swoje prace na ponad trzydziestu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą oraz na wielu krajowych i zagranicznych, prestiżowych wystawach zbiorowych.
Od 1987 roku przez dwie kadencje (do 1993) pełnił funkcję Dziekana Wydziału Wychowania Plastycznego. W latach 1993-96 był Kierownikiem Katedry Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, 2005-2008 był Dziekanem Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych. W latach 2008 – 2012 był Prodziekanem ww. Wydziału. Obecnie profesor senior na wydziale Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

• Opublikowano: 25.09.2019, 18:33
  • Ostatnia edycja: 26.09.2019, 15:05