54×54 | wystawa pokonkursowa w ramach obchodów 30-lecia firmy Solar i 100-lecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

1-10.10.2019

Galeria Duża Scena UAP
ul. Wodna 24 | Poznań
wtorek-niedziela : 13.00-18.00

wernisaż: 1.10.2019 godzina 13.00

Moda i sztuka uwielbiają się przeplatać. Styk tych dwóch dziedzin był istotą konkursu zorganizowanego z okazji 30-lecia Solar i 100-lecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W ramach projektu „30/100” absolwenci i studenci zaprzyjaźnionego od lat z marką Solar Uniwersytetu zaprojektowali grafiki w formacie 54×54 cm. To właśnie format jako jedyna wytyczna wobec nadsyłanych prac, czyli próba zamknięcie fragmentu sztuki w kwadracie, stały się inspiracją dla nazwy wystawy. W przestrzeniach akademickich kiełkują niebanalne pomysły i dojrzewają awangardowe rozwiązania, dlatego tak chętnie współpracujemy ze studentami, młodymi projektantami i adeptami sztuki. Fascynuje nas świeże spojrzenie artystów na sztukę, które naturalnie współgra z modą. Solar od zawsze był otwarty na takie połączenia – zaznacza Aleksandra Danel, Wiceprezes Solar.

Spośród nadesłanych prac wyłoniono 30 projektów. Przy ich kreowaniu artyści mieli pełną dowolność twórczą, co zaowocowało wzorami natury: ptaków, morza czy roślin, i charakterystycznego dla marki motywu twarzy. Nie zabrakło też form abstrakcyjnych, graficznych i malarskich. W kolorystyce apaszek dominują barwy lata i najmodniejsze odcienie tego roku. Młodzi projektanci wykazali się sporym wyczuciem i znajomością trendów, a przy tym z lekkością połączyli to, co modne, z tym, co ulotne i charakterystyczne dla sztuki. Twórcy zastosowali rozmaite techniki: kolażu, fotografii czy malowania farbami, zaznaczając przy tym, że kolorystyka wykorzystana w grafikach nawiązuje do ich osobistych preferencji. Tak powstały niepowtarzalne wzory, a pięć z nich przenieśliśmy na apaszki, które wzbogacą kolekcję Solar wiosna/lato 2020 – opowiada przewodnicząca jury konkursowego Maria Pyzio, Dyrektor Artystyczna, współzałożycielka Solar, kierująca Działem Projektowym marki.

„Otwarty konkurs dla studentów i absolwentów stworzył możliwość ciekawej konfrontacji różnych sposobów odczytania zadania projektowego, dając szansę wypowiedzi artystycznej nie tylko obecnym studentom, ale także i tym, którzy już od jakiegoś czasu są samodzielnymi twórcami. Ponad setka nadesłanych prac stworzyła szeroką panoramę interesujących koncepcji. Tego typu konkurs, w którym obowiązuje duża wolność twórcza, ale w finale dochodzi do wdrożenia, związanego z poszanowaniem uwarunkowań technologicznych – to źródło znakomitego doświadczenia i dobre połączenie potencjałów obu Organizatorów” – podkreśla prof. Bogumiła Jung, prorektor UAP ds. współpracy z interesariuszami zewnętrznymi.

Całą trzydziestkę zwycięskich projektów w formie kwadratu umieszczone na sztalugach, a wyróżnione 5 wzorów można obejrzeć jako gotowe apaszki, także wyeksponowane niczym obrazy. Dzięki temu grafika przeniesiona na apaszkę ponownie stała się sztuką, będąc częścią zbiorowej ekspozycji zorganizowanej w publicznej przestrzeni.

Autorem identyfikacji wizualnej, w tym plakatu zapowiadającego wystawę, jest Grzegorz Myćka – ilustrator, projektant i doktorant UAP-u. Twórca wymalował wyrazistą kreską twarz stanowiącą część konkursowego kwadratu, wskazując na udział widza w wystawie.

Wystawę pokonkursową w Galerii Duża Scena UAP będzie można obejrzeć od 1 do 10 października 2019 r., a w terminie 14 – 30.10 br. zostanie ona udostępniona odwiedzającym Centrum Stary Browar. Dzięki symbolicznej współpracy Solar i UAP-u światy modowy i artystyczny po raz kolejny spotkały się w jednej przestrzeni. Za sprawą tej fuzji elegancka bandana, czyli klasyczne modowe akcesorium, stało się małym dziełem sztuki.

Uczestnicy wystawy:

Weronika Bąk