Pałac sztuki. Młode malarstwo polskie.

Wystawa: 31.03.2019 — 16.06.2019
Wernisaż: 30.03.2019, godz. 18:00
Miejsce: Muzeum Narodowe Oddział Sztuki Nowoczesnej, ul. Cystersów 18, Gdańsk

Pałac sztuki. Młode malarstwo polskie.
Kolekcja Muzeum Narodowego w Gdańsku
FUNDUSZ ZAKUPOWY BASILA ALKAZZIEGO & HALINY NAŁĘCZ
AUTORKI I AUTORZY PRAC:

„Pałac sztuki. Młode malarstwo polskie” to ekspozycja prac malarskich zakupionych do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. W 2015 r. podpisaliśmy umowę o współpracy z wybitnym artystą, humanistą i mecenasem sztuki Basilem Alkazzim (malarz brytyjski urodzonym w 1938 r. w Kuwejcie) na stworzenie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku kolekcji, głównie malarstwa, młodych polskich artystów i artystek.

Ten wykształcony w Londynie twórca powołał Fundusz Zakupowy Basila Alkazziego & Halimy Nałęcz, dzięki któremu mogliśmy przystąpić do tworzenia kolekcji. Do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku trafiły 153 prace malarskie 109 twórców. (w tym rysunki Moniki Szwed, Mariusza Tarkawiana oraz obiekt Bartosza Kokosińskiego). Do współpracy zaprosiliśmy twórców, którzy debiutowali w XXI w. Jest to swoista „lista obecności” wybitnych młodych artystów. Malarze i malarki ukończyli uczelnie plastyczne już w nowym stuleciu, nie mają obciążeń i ograniczeń starszych twórców, którzy skazani byli na działalność w poprzednim ustroju lub podczas transformacji. Chcieliśmy pokazać całą różnorodność zjawisk w malarstwie ostatniego okresu, dominujące kierunki i tendencje. Tworząc kolekcję młodego malarstwa w Muzeum Narodowym w Gdańsku, nie proponowaliśmy własnej hierarchii artystów. Obecnie największą siłą malarstwa jest jego zróżnicowanie. Przy wyborze artystów kierowaliśmy się przede wszystkim ich dorobkiem i pozycją na „scenie artystycznej”. Jednak, nie chcieliśmy naszego wyboru zamykać jedynie na twórcach już wysoko sklasyfikowanych. Podjęliśmy pewne ryzyko, zapraszając do współpracy malarzy mniej uhonorowanych, dopiero debiutujących. Z naszej perspektywy ich poszukiwania były oryginalne i cenne. Chcieliśmy uchwycić zarówno różnorodność, jak i specyfikę tego, co się aktualnie dzieje w malarstwie polskim. Tworząc konkretną narrację, staraliśmy się unikać dogmatyzmu w podejściu do tego medium – stąd w kolekcji znajdują się prace odnoszące się tak do tradycji, jak i do współczesności, dzieła o charakterze poznawczym, analitycznym oraz krytycznym.

Kurator wystawy: Wojciech Zmorzyński
Współpraca: Mariola Balińska