Bohdan Cieślak | Narracje

wernisaż: 17.02.2019, godz. 12.00
Muzeum Narodowe w Poznaniu

kurator: Wojciech Suchocki
aranżacja: Eugeniusz Matejko
warstwa muzyczna: Robert Łuczak

wystawę można oglądać do 31.03.2019

Tworzenie scenografii jest procesem rozwijającym się od koncepcji rodzącej się w głowie twórcy, szkicu, rysunku, makiety oraz często także współkreacji z reżyserem, choreografem po efekt całościowy przedstawiony widzowi w teatrze jako spójna dzieło ożywione przez aktora. Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu ukazuje scenografie Bohdana Cieślaka przez pryzmat jego procesu twórczego.
Wielość szkiców i rysunków ukazuje artystę jako scenografa otwartego na eksperymenty z przestrzenią, tworzącego oryginalne i nietypowe rozwiązania sceniczne. Swoich projektów twórca nie postrzega jako ostatecznych, lecz traktuje je jako inspirujące, przekształcające się formy. Kreuje scenografie o nowatorskich i zaskakujących perspektywach. Rysunki wychodzącego spod ołówka artysty stają się niejednokrotnie bytami samodzielnymi zrodzonymi z inspiracji tematem.

Artysta swoje prace realizował na deskach najlepszych polskich scen, m.in. Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Współczesnego w Szczecinie, Teatru Studio w Warszawie, Ośrodka Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. W ciągu blisko piętnastoletniej współpracy z Ewą Wycichowską powstały scenografie do spektakli Walk@ karnawału z postem, Przypadki Pana von K, Carpe diem, Wiosna – Effatha, Pulcinella czy Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza. Z Lechem Raczakiem współrealizował spektakle Orbis Tertius, Edmond Davida Mameta, Zona wg scenariusza Andrieja Tarkowskiego, Plac Wolności wg Antonio Tabucchi, Gra na zwłokę wg powieści Janusza Andermana, Dziady Adama Mickiewicza, Czas terroru wg Róży Stefana Żeromskiego, Życie jest snem Pedro Calderona de la Barki, Makbet Williama Szekspira.
więcej informacji →