Czas na Wesele. Poprawiny!

28 lutego o godz. 20.00 w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu zobaczymy spektakl „Wesele. Poprawiny” Polskiego Teatru Tańca – spektakl balansujący na granicy teatru dramatycznego i ekspresji właściwej teatrowi tańca. Inspirujący do dyskusji o tym, kim my, Polacy, jesteśmy na tle historii wystawiania „Wesel” Stanisława Wyspiańskiego. Posiłkujący się przetwarzaniem tradycji – tanecznych i obyczajowych – towarzyszących polskim zabawom weselnym.
Premiera „Wesela. Poprawin” odbyła się w ramach Roku Guślarzy 2017, w którym w Polskim Teatrze Tańca pragnęliśmy zachęcić do dyskusji nad współistnieniem światów materialnego i duchowego, dawnego i współczesnego. Spektakl wyreżyserował Marcin Liber, kojarzony z nurtem teatru krytycznego, laureat wielu nagród za reżyserię, współpracujący z najbardziej znaczącymi scenami teatralnymi w Polsce, ze stołecznym Teatrem Dramatycznym, Teatrem Studio czy Teatrem Powszechnym.  Autorem scenografii, kostiumów i reżyserem świateł jest Mirek Kaczmarek, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w 2012 roku nominowany do Paszportu Polityki w kategorii Teatr „za uprawianie zaawansowanej sztuki widzenia i myślenia za pomocą przestrzeni i obrazów teatralnych, za zmysł materialności i nierealności sceny”. Elektroniczną muzykę na żywo komponuje duet RSS B0YS, określający rozpiętość swoich inspiracji od „afrykańskich pustyń” po „eurotancbudy”.
Zatańczy cały zespół Polskiego Teatru Tańca.

Serdecznie zapraszamy!

Wesele. Poprawiny
reżyseria: Marcin Liber
scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek

muzyka: RSS B0YS
ruch: artyści Polskiego Teatru Tańca
opieka dramaturgiczna: Magdalena Zaniewska
opieka choreograficzna: Iwona Pasińska

występują: artyści-tancerze Polskiego Teatru Tańca oraz seniorzy i juniorzy z grupy

Movements Factory

W streszczeniach rzecz brzmi prosto.
Inteligent z miasta żeni się z chłopką.

Potem rozpadły się wspólnoty, w których ludzie żyli cale życie, wieś migrowała do miasta,

chłopskie dzieci poszły na studia.

Nastała demokracja, wraz z nią przybył kapitalizm, a ponowoczesność stawiała na „tu i

teraz”, podważała wagę tradycji i ciągłości.

Na scenie spotykają się różne pokolenia Polaków. Pokolenie naszych dziadków i rodziców,
których doświadczenia rzeźbiły ruchy płyt tektonicznych historii i przemian społecznych. W
ich prywatnych „historiach weselnych” odbijają się losy Polski i Polaków, a rodzinne

mitologie stają się częścią wielkiej narracji historycznej. Pokolenie dwudziestolatków, których
nie łączą doświadczenia wojen, strajków, spania na styropianie. To o nich mówią Millenialsi,
pokolenie Y. Ważne dla nich daty określa nie historia, ale konsumpcja i popkultura –
pierwsze portale społecznościowe, fast foody na ulicach, nowe narkotyki, coraz cieńsze

laptopy, podróże bez paszportu.

Są i ci najmłodsi. Co ukształtuje ich doświadczenia – tego nie wiemy.

Co ten międzypokoleniowy dialog z Wyspiańskim, seans zbiorowej pamięci, powie nam o nas

samych i dzisiejszej Polsce?
Zapraszamy na poprawiny.***
produkcja: Polski Teatr Tańca
współprodukcja: Centrum Kultury ZAMEK

bilety: 40 zł (normalny), 20 zł (ulgowy) dostępne w kasie CK ZAMEK oraz na stronie

internetowej www.bilety24.pl

*Podczas przedstawienia wykonawcy będą częstować widzów naparstkiem wódki.

fot. Andrzej Grabowski

• Opublikowano: 22.02.2018, 13:58