3000 lat światowej mody zebrane na największej wirtualnej wystawie poświęconej stylowi.

 Ponad 180 instytucji kultury i domów mody z całego świata, 400 wirtualnych wystaw, 30 000 zdjęć, filmów oraz unikalnych dokumentów. 8 czerwca ruszył projekt „We Wear Culture” stworzony przez platformę Google Arts & Culture. Obok światowej sławy muzeów w projekcie wzięło udział Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

 „We Wear Culture” to wspólne przedsięwzięcie Google Arts & Culture, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz kilkuset instytucji kulturalnych pochodzących m.in. z Nowego Jorku, Paryża, Tokio i São Paulo. Projektanci mody, kuratorzy, eksperci, a także uczelnie wyższe, muzea i organizacje pozarządowe połączyły siły, by stworzyć wystawę poświęconą światowej historii mody – od starożytności, poprzez czasy nowożytne, aż po współczesność oraz kultowe projekty, które zmieniły sposób ubierania się kolejnych pokoleń. „Zachęcamy każdego, by za pomocą telefonu lub laptopa zobaczył naszą wystawę i poznał historie kryjące się za ubraniami, które ma na sobie” – mówi Amit Soot, dyrektor Google Arts & Culture. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii – w tym rzeczywistości wirtualnej, filmów panoramicznych, perspektywy Street View oraz ultrawysokiej rozdzielczości obrazów, dzięki której można obejrzeć detale cennych eksponatów – pozwala na inny niż tradycyjny kontakt ze sztuką.

W efekcie współpracy z platformą Google Cultural Institute powstała wirtualna wystawa „Weaving the Tradition – Traditional Polish Folk Costumes”. Ekspozycja prezentuje ponad 240 obiektów ze zbiorów tkanin oraz strojów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Bezcenna kolekcja jest największą w Polsce i liczy około 11 000 eksponatów. Przedstawia najważniejsze typy strojów pochodzących z najciekawszych regionów kraju. Zgromadzone zabytki ukazują modę wiejską od połowy XIX wieku – poszczególne elementy odzieży, biżuterię, typy i techniki hafciarskie. Na wystawie znajdą się zbiory unikalnych archiwalnych grafik, filmów oraz atelierowych fotografii. Odwiedzający wirtualną ekspozycję dowiedzą się także m.in. co rozumiano pod pojęciem „moda” w kulturze ludowej, dlaczego do wyrobu ludowej biżuterii używano silnie toksycznego octanu ołowiu lub jak na powstawanie i kształtowanie mody narodowej wpłynęły kobiece czasopisma z początku XX wieku.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie  założone w 1888 roku to najstarsze w Polsce i jedno z największych muzeów etnograficznych w Europie. Posiada zbiór obiektów etnograficznych i archiwaliów, który składa się z około 80 000 muzealiów. Jest miejscem spotkań miłośników sztuki i ważnym punktem na kulturalnej mapie Warszawy.

Wystawa „Weaving the Tradition – Traditional Polish Folk Costumes” dostępna jest online po adresem: g.co/wewearculture oraz poprzez aplikację Google Arts & Culture na systemy iOS oraz Android.