Historia Wydziału Grafiki Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu jest związana z Janem Jerzym Wronieckim – jednym z założycieli uczelni, pierwszym kierownikiem Wydziału Grafiki, wszechstronnym artystą o międzynarodowej renomie, działającym w grupie artystycznej Bunt. Odwołując się do idei grupy – aktywistycznego zaangażowania w rzeczywistość społeczną, od 2014 roku osoby związane z kierunkiem Grafika Artystyczna tworzą projekt BUNT. Nowe Ekspresje. Prezentowany był w najważniejszych centrach grafiki oraz podczas międzynarodowych wydarzeń m.in. obchodach 100-lecia istnienia Awangardy.

Nauczanie na kierunku grafika rozpoczęło się wraz z powstaniem Szkoły Zdobniczej w roku 1919. Wówczas, obok wydziałów Malarstwa Dekoracyjnego, Rzeźby i Fotografii Artystycznej, powstał Wydział Grafiki. Na dobre szkoła ruszyła w roku 1921, wtedy też Wydział Grafiki poszerzono o Introligatorstwo. W 1938 roku przekształcono szkołę w Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych, którego prężną działalność przerwał wybuch II wojny światowej. Zaraz po zakończeniu wojny Jan Jerzy Wroniecki jako pierwszy ze środowiska poznańskiego zgłosił się do władz i uzyskał zgodę na powołanie szkoły na nowo. Od początku w strukturze pojawił się Zakład Grafiki, kierowany przez Wronieckiego. W 1946 roku Instytut przekształcono w Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Po wielu latach reform i zmian w strukturze uczelni w roku 1962 utworzony został obok Wydziału Architektury Wnętrz, drugi wydział, Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby z działającą w jego ramach Katedrą Grafiki. Na zaproszenie ówczesnego Rektora, prof. Stanisława Teisseyre’a, wydział tworzyli młodzi wówczas twórcy: Tadeusz Jackowski, Lucjan Mianowski oraz Zbigniew Lutomski. Samodzielny Wydział Grafiki, początkowo z jedną katedrą, powstał w roku 2002, kiedy to Senat przemianowanej w międzyczasie Akademii Sztuk Pięknych powołał trzy niezależne jednostki zamiast Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. W 2003 roku do Wydziału Grafiki dołączyła Katedra Komunikacji Wizualnej, funkcjonująca wcześniej na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. W 2011 roku zmieniono nazwę wydziału na Wydział Grafiki i Komunikacji Wizualnej. W takim kształcie wydział działał do roku 2024, w którym to został przekształcony w dwa oddzielne wydziały; Wydział Grafiki Artystycznej oraz Wydział Grafiki Projektowej.

Obecny Wydział Grafiki Artystycznej kształci osoby studenckie na kierunku grafika artystyczna. Wydział prowadzi również studia niestacjonarne dwustopniowe oraz studia podyplomowe. Wszystkie pracownie artystyczne są autonomiczne, mogą w nich studiować wszystkie osoby studenckie UAP w ramach wolnego wyboru. Osoby studenckie biorą czynny udział w prezentacjach własnego dorobku i projektach artystycznych, zdobywają nagrody w licznych konkursach, tym samym aktywnie uczestniczą w budowaniu wysokiej pozycji poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.

Wydział jest uprawniony do nadawania stopnia doktora, doktora habilitowanego oraz przeprowadzania postępowania o nadanie tytułu naukowego profesora sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne i konserwacja dzieł sztuki.

Funkcjonująca na Wydziale Katedra Grafiki Artystycznej jest inicjatorem niezwykle prestiżowego Biennale Grafiki, powołanego przez prof. Stefana Ficnera, którego pierwsza edycja odbyła się w 1999 roku. Biennale Grafiki jest ważnym cyklicznym wydarzeniem w świecie sztuki, będącym międzynarodową platformą dla młodych twórczyń i twórców. Jest to przestrzeń prezentacji najnowszych tendencji oraz różnorodnych postaw artystycznych. Od 2019 roku każda edycja posiada temat, który odzwierciedla istotne zmiany społeczno-kulturalne, podkreślając znaczenie grafiki artystycznej we współczesnej sztuce.

Więcej informacji dot. działalności badawczej i artystycznej wydziału: https://grafikaart.pl/

• Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 03.10.2024, 14:00