Przejdź do treści

p. o. kierownika: mgr Joanna Leciejewska asyst.
joanna.leciejewska@uap.edu.pl

strona pracowni:
https://uap.edu.pl/uczelnia/wydzialy/wydzial-architektury-i-wzornictwa/katedra-mebla/ii-pracownia-projektowania-mebla/
wystawa końcoworoczna:
https://wk.uap.edu.pl/2024/start/wydzial-architektury-i-wzornictwa/przedmiot-projektowanie-mebla-ii/

II Pracownia Projektowania Mebla to miejsce, gdzie kreatywność spotyka się z wiedzą techniczną i praktyczną, a projektowanie nabiera nowego wymiaru – zorientowanego na użytkownika, odpowiedzialnego społecznie i otwartego na innowacje. Pracownia wyróżnia się podejściem do projektowania, kładącym nacisk na badanie relacji „projektant – produkt – odbiorca” oraz reagowanie na zmieniające się potrzeby społeczne. Osoby studiujące są zachęcane do tworzenia sprytnych, nowatorskich rozwiązań, które odpowiadają na nowe współczesne wyzwania, takie jak starzejące się społeczeństwo, potrzeby osób z niepełnosprawnościami, czy dążenie do zrównoważonego rozwoju.

W trakcie realizacji projektów łączymy kreatywność z wiedzą z zakresu sztuki, materiałoznawstwa, ergonomii i technologii produkcji. Osoby studiujące będą pracować na podstawie zadanych tematów oraz specjalnego harmonogramu etapów, który będzie zbliżony do sposobów działania projektanta podczas rzeczywistego procesu projektowo-wdrożeniowego. Kurs obejmuje kompleksowe kształcenie – od badań nad potrzebami użytkowników, przez szybkie szkicowanie koncepcji, zaawansowane modelowanie 3D, prototypowanie, aż po przygotowanie prezentacji finalnego produktu, z uwzględnieniem najnowszych technologii i metod wytwórczych. Tworzone innowacyjne rozwiązania będą odpowiadać na aktualne potrzeby społeczne i technologiczne, promując odpowiedzialne podejście do projektowania.

Zamiarem jest formowanie wartości, którymi powinni kierować się twórcy. Ważnym aspektem jest doskonalenie umiejętności obserwacji, rozwijanie wrażliwości, świadomości niuansów, które odgrywają kluczową rolę w tworzeniu pozytywnych doświadczeń odbiorców. Naszym celem jest kształtowanie przedmiotów, które nie tylko będą funkcjonalne, ale także przyjemne w użytkowaniu, budowanie nastroju i emocji, jakie wywołują zaprojektowane obiekty. W ten sposób dizajn staje się narzędziem przekształcania otaczającej nas rzeczywistości w lepsze miejsce.

O prowadzącej:

Joanna Leciejewska projektantka wzornictwa przemysłowego z wieloletnim doświadczeniem, specjalizująca się w tworzeniu innowacyjnych produktów dostosowanych do potrzeb użytkowników o różnorodnych wymaganiach. Aktywnie współpracuje z przedstawicielami przemysłu w takich branżach jak meblarstwo, sprzęt optyczny, AGD, oświetlenie i sprzęt medyczny. Na szczególną uwagę zasługują jej projekty dla osób z dysfunkcjami wzroku, które pomagają im w codziennym korzystaniu z nowoczesnych technologii, przeciwdziałając wykluczeniu cyfrowemu.

https://leciejewska.com/

https://joa-projekt.pl/

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 18.10.2024, 14:44
  • Ostatnia edycja: 18.10.2024, 14:44