PROGRAM PRACOWNI – na rok akademicki 2022/2023
Nazwa Pracowni:
PRACOWNIA DESIGNU INTERDYSCYPLINARNEGO
www.idesign.uap.edu.pl
Kierownik Pracowni:
dr hab. Michał Filipiak, prof. UAP
michal.filipiak@uap.edu.pl
Asystent:
—
Wydział:
Architektury i Wzornictwa
Sala:
Sala 27a, Bud. E
Ogólna formuła zajęć:
Wykłady, konsultacje, korekty zadanych tematów, warsztaty, ćwiczenia, seminaria, plener.
Ogólne treści merytoryczne:
Realizacja cyklicznych autorskich projektów przy współpracy z podmiotami zewnętrznymi generuje rozwiązania produktowe związane między innymi z zagadnieniami bezpieczeństwa w ruchu drogowym, problemami zdrowia publicznego czy też problemami społecznymi i istniejącymi różnicami kulturowymi. Celem realizowanego programu jest również wprowadzenie studentów do tych problemów projektowych, które związane są ze świadomą kreacją wizualną i kształtowaniem procesów informacyjnych i identyfikacyjnych, występujących w przestrzennych relacjach człowieka do otoczenia.
Realizowane przedmioty:
Studia pierwszego stopnia:
PROJEKTOWANIE – MODUŁ 1
Projektowanie SYSTEMU
W pierwszym module studenci poznają podstawowe zagadnienia i pojęcia dotyczące procesu projektowego, użytkownika, funkcji. Zapoznają się z prawidłowym procesem analizy – jako pierwszym elementem projektowania. Na podstawie zadanego tematu wykonują własną analizę wskazanej problematyki, na podstawie której rozpoczynają tworzenie koncepcji projektowej. Praca kończy się zapisaniem w formie graficznej wykonanych zadań i publiczną prezentacją – przed studentami z roku i kadrą Katedry Designu.
PROJEKTOWANIE – MODUŁ 2
Projektowanie SYSTEMU
W drugim module studenci wykonują analizę wybranej problematyki i na tej podstawie tworzą koncepcję projektową – ideę, w której ważnym elementem jest uwzględnienie różnorodnych kontekstów: kulturowych, społecznych, użytkowych, związanych ze środowiskiem itp. Praca kończy się zapisaniem w formie graficznej wykonanych zadań oraz makietą/modelem koncepcji i publiczną prezentacją – przed studentami z roku i kadrą Katedry Designu.
PROJEKTOWANIE – MODUŁ 3
Projektowanie SYSTEMU
W trzecim module studenci wykonują analizę wskazanej problematyki, tworzą koncepcję projektową, którą następnie rozwijają w konkretny projekt, adresowany do użytkowników, z uwzględnieniem m.in. określonych potrzeb, wymagań, kontekstów. Praca kończy się zapisaniem w formie graficznej wykonanych zadań oraz makietą/modelem projektu w konkretnej skali i publiczną prezentacją – przed studentami z roku i kadrą Katedry Designu.
PROJEKTOWANIE – MODUŁ 4
Projektowanie SYSTEMU
W czwartym module studenci po analizie zadanego tematu projektowego i stworzeniu koncepcji projektowej, realizują całościowy projekt, który wykonują w modelu lub prototypie. Praca kończy się graficzną dokumentacją projektu oraz wykonaniem pełnego modelu/prototypu i jego publiczną prezentacją – przed studentami z roku i kadrą Katedry Designu.
LICENCJACKA PRACOWNIA DYPLOMOWA
Dyplomanci samodzielnie opracowują temat licencjackiej pracy dyplomowej. Następnie prezentują swoje propozycje przed kadrą Katedry Designu, która zatwierdza temat i wskazuje recenzenta. Licencjackie prace dyplomowe zrealizowane w pracowni to między innymi:
– Spodnie wspinaczkowe – personalizowany produkt masowy;
– Paramebel wspierający kreatywność u dzieci;
– Zestaw do wypieku chleba w warunkach domowych;
– Pomoc dydaktyczna rozwijająca zdolności motoryczne u dzieci dla placówek działających metodą Montessori;
– Adaptacyjny fotelik do transportowania dziecka;
– Adaptowalny ubiór jeździecki;
– Rozwiązanie projektowe wspierające mechanizmy rozwojowe dzieci z wrodzoną wadą wzroku;
– Funkcjonalna organizacja przestrzeni mieszkalnej w kontekście pracy zdalnej. Obiekty wspierające naukę zdalną dzieci w wieku szkolnym;
– Projekt narzędzi wspierających rozwój motoryki małej u dzieci;
– Organizer na narzędzia oraz przybory krawieckie;
– Transporter na zakupy.
LICENCJACKIE SEMINARIUM DYPLOMOWE
Dyplomanci opracowują licencjacką pracę teoretyczną, której temat bezpośrednio związany jest z pracą praktyczną realizowaną w licencjackiej pracowni dyplomowej.
PROJEKTOWANIE – PROGRAM UZUPEŁNIAJĄCY / WYBRANA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA LUB PROJEKTOWA
Studenci studiów pierwszego stopnia pozostałych kierunków realizują tematy z zakresu podstaw projektowania wzornictwa, dotyczące głównych etapów procesu projektowego, formułowania koncepcji i tworzenia projektu całościowego wskazanego zagadnienia.
Studia drugiego stopnia:
PROJEKTOWANIE – TEMAT BADAWCZY
Tematy badawcze realizowane są w zespołach projektowych, składających się z dydaktyków Katedry Designu i studentów pierwszego roku studiów magisterskich kierunku Wzornictwo. Dotychczas zrealizowane tematy to między innymi:
– BIŻUTERIA. KONTEKSTY – we współpracy z firmą YES;
– MOBILNOŚĆ FUNKCJONALNA WYPOSAŻENIA PLACÓWEK MEDYCZNYCH. System elementów funkcjonalnych wspierających proces rehabilitacji ruchowej – we współpracy z firmą TENTE i Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalem Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu;
– BEZPIECZEŃSTWO W DOMU – GAŚNICA – we współpracy z firmą OGNIOCHRON i PAŃSTWOWĄ STRAŻĄ POŻARNĄ;
– SafetyLAB 6.0. AUTOSTRADA. Bezpieczeństwo użytkowników dróg szybkiego ruchu – we współpracy z firmą SKODA POLSKA, AUTOSTRADA WIELKOPOLSKA SA i KOMENDĄ MIEJSKĄ POLICJI w Poznaniu;
– EKSPOZYTOR A*B*C*. Projekt struktury umożliwiającej wystawianie, przechowywanie, gromadzenie, zestawianie czy konfigurowanie elementów z zakresu współcześnie produkowanego osprzętu/urządzeń z dziedziny tzw. „smart home experience” – we współpracy z firmą KOMPUTRONIK;
– MASZYNY ROLNICZE. Z cyklu: dizajner potrzebny od zaraz! – we współpracy z firmą UNIA.
MAGISTERSKA PRACOWNIA DYPLOMOWA
Dyplomanci samodzielnie opracowują temat magisterskiej pracy dyplomowej. Następnie prezentują swoje propozycje przed kadrą Katedry Designu, która zatwierdza temat i wskazuje recenzenta. Magisterskie prace dyplomowe zrealizowane w pracowni to między innymi:
– Specjalistyczny pojazd do montażu i utrzymania oznakowania pionowego dróg. Projekt koncepcyjno-funkcjonalny (nagroda specjalna ufundowana przez Mercedes-Benz Duda-Cars oraz nagroda specjalna ufundowana przez firmę Wimed w 39. Edycji Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom magisterski UAP w dziedzinie projektowej);
– Herbapartner – Symbiotic Tea Set (praca powstała w ramach studiów w języku angielskim);
– Aktywny wózek dla osób niepełnosprawnych;
– Zdrowy transport – poprawa kondycji użytkownika – ograniczenie emisji CO₂;
– Projekt obiektów wspomagających redukcję stresu długotrwałego;
– Projekt obiektów wspomagających aromaterapię jako forma rytuału oraz pomoc doraźna;
– Projekt obudów osprzętu elektrycznego w przestrzeni domowej. Włączenie zmysłu dotyku do odbioru codzienności. Kontekst projektowania uniwersalnego;
– Projekt zaopatrzenia protetycznego kończyny dolnej wspierającego uprawianie sportów wodnych;
– Urządzenie wspomagające poruszanie i rozwój fizyczny w fazie przedwózkowej dla dzieci z niedowładem kończyn dolnych.
MAGISTERSKIE SEMINARIUM DYPLOMOWE
Dyplomanci opracowują magisterską pracę teoretyczną, której temat bezpośrednio związany jest z pracą praktyczną realizowaną w magisterskiej pracowni dyplomowej.
PROJEKTOWANIE – PROGRAM WSPOMAGAJĄCY / WYBRANA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA LUB PROJEKTOWA
Studenci studiów drugiego stopnia pozostałych kierunków przedstawiają własne propozycje tematów prac semestralnych lub uzgadniają je na podstawie wskazanej przez prowadzącego propozycji.
Wymagania wstępne:
Odpowiadające zapisom z kart przedmiotów realizowanych w pracowni.
Spis zalecanych lektur:
Norman D., Wzornictwo i emocje. Dlaczego kochamy lub nienawidzimy rzeczy powszednie, Arkady, 2008
Papanek V., Dizajn dla realnego świata. Środowisko człowieka i zmiana społeczna, Recto Verso, Łódź 2012
Slack L., Czym jest wzornictwo? Podręcznik projektowania, Dom Wydawniczy ABE, 2007
Sudjic D., Język rzeczy. W jaki sposób przedmioty nas uwodzą? Karakter, Kraków 2013
Bergstrom B., Komunikacja Wizualna, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010
Eco U., Nieobecna struktura, Warszawa: Wydawnictwo KR, 2008
Hall E., Ukryty wymiar, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1978
Sudjic D., B jak Bauhaus. Alfabet współczesności, Karakter, Kraków 2014
Język wykładowy:
POLSKI, ANGIELSKI
STUDIO’S PROGRAMME FOR ACADEMIC YEAR 2022-23_SPACE CONTEXTS DESIGN STUDIO