KATEDRA INTERDYSCYPLINARNA WEAiK

PRACOWNIA SZTUKI W PRZESTRZENI SPOŁECZNEJ

Nazwa Pracowni:

PRACOWNIA SZTUKI W PRZESTRZENI SPOŁECZNEJ

* Pracownia Sztuki w Przestrzeni Społecznej może być wybierana jako pracownia artystyczna wolnego wyboru przez studentów i studentki kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych (np. I i II roku studiów II stopnia). W Pracowni mogą być realizowane dyplomy licencjackie     i magisterskie na ww. kierunku. Pracownia jest również otwarta dla studentów i studentek z innych Wydziałów UAP jako artystyczna pracownia wolnego wyboru. Obowiązkowy przedmiot realizowany przez Pracownię dla studentów i studentek Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa, kierunku: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych na II roku studiów I stopnia to – Sztuka w Przestrzeni Społecznej  – wprowadzenie (patrz: karta przedmiotu).

Kierownik Pracowni:

RAFAŁ JAKUBOWICZ, DR HAB./PROF. UAP, rafal.jakubowicz@uap.edu.pl

Wydział:

EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ I KURATORSTWA

Sala:

sala 103, bud. „C” UAP (konsultacje, realizacja projektów)

zajęcia online (Google Meet)

zajęcia w salach wykładowych w budynku E (patrz: aktualny plan zajęć)

Ogólna formuła zajęć:

WYKŁADY, PREZENTACJE, DYSKUSJE, KONSULTACJE PROJEKTÓW (INDYWIDUALNE I GRUPOWE), KOLEKTYWNA PRACA NAD WYSTAWĄ KOŃCOWOROCZNĄ.

Ogólne treści merytoryczne: Pracownia Sztuki w Przestrzeni Społecznej proponuje działania łączące strategie artystyczne z aktywizmem.

Ciągle tląca się pandemia Covid-19. Wojna w Ukrainie, kryzys uchodźczy  i powrót lęku przed katastrofą nuklearną. Inflacja, rosnące czynsze i – co za tym idzie – coraz droższe studiowanie. Kryzys energetyczny. Kryzys instytucjonalny (kolejne przejmowane przez czynowników PiS instytucje kultury). Kryzys wiary w sens uprawiania sztuki i sens wyboru studiów artystycznych. Kryzys twórczy. Kryzys wiary w zaangażowanie i sens aktywizmu. Utrata wiary w przyszłość. I wreszcie – kryzys emocjonalny. Zmęczenie. Wypalenie i cierpienie. Depresja, czy jak niegdyś mówiono: melancholia. Kryzys to dobry powód, żeby zająć się tym problemem. Kryzysy sprzyjają forsowaniu zmian w sposób, który Naomi Klein określiłaby mianem doktryny szoku. Jednak każdy kryzys ekonomiczny stanowi również wypatrywaną niegdyś z taką nadzieją przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa szansę na zmianę w drodze rewolucji. Szansę na zniszczenie kapitalizmu. W roku akademickim 2022/2023 przyjrzymy się nam samym funkcjonującym w zmęczonym kryzysami społeczeństwie, realizując temat: KRYZYS I MELANCHOLIA.

Realizowane tematy/zadania:

W Pracowni Sztuki w Przestrzeni Społecznej będziemy kontynuować pracę nad takimi tematami jak „artwashing”, „gentryfikacja”, „klasizm”, „praca”, „uniwersytet” czy „studium głowy Karola Marksa”.

Studentki i studenci mają obowiązek zrealizowania czterech prac w danym roku akademickim (dwóch w semestrze), które wcześniej będą omówioea na konsultacjach indywidualnych i zbiorowych i zatwierdzone do realizacji.

Wymagania wstępne (odpowiadające zapisom z kart przedmiotów realizowanych w pracowni i inne jeśli są):

brak

Spis zalecanych lektur (odpowiadające zapisom z kart przedmiotów realizowanych w pracowni i inne jeśli są):

Bell Peter, Cleaver Harry, Teoria kryzysu jako teoria walki klas, Poznań 2017

Cleaver Harry, Polityczne czytanie Kapitału, Poznań 2011

Byung-Chul Han, Społeczeństwo zmęczenia i inne eseje, Warszawa 2022

Deleuze Gilles, Guattari Félix, Anty-Edyp. Kapitalizm i schizofrenia, Warszawa 2017

Deleuze Gilles, Guattari Félix, Tysiąc Plateau, Warszawa 2015

Derrida Jacques, Widma Marksa, Warszawa 2016

Drozda Jacek, Echa innych rewolucji. Od Muhammada Alego do Japońskiej Armii Czerwonej, Warszawa 2020

Eagleton Terry, Dlaczego Marks miał rację, Warszawa 2014

Engels Fryderyk, Marks Karol, Manifest komunistyczny, Warszawa 2018