Przejdź do treści

PRACOWNIA PROJEKTÓW I BADAŃ TRANSDYSCYPLINARNYCH

bud. H, II piętro, sala 4

kierowniczka: prof. dr hab. Joanna Hoffmann-Dietrich / joanna.hoffmann@uap.edu.pl

asystent: mgr Mateusz Janik, asyst. / mateusz.janik@uap.edu.pl

Treści merytoryczne i działalność Pracowni Projektów i Badań Transdyscyplinarnych głęboko zakorzenione są w aktualnych trendach współczesnej kultury i awangardowych koncepcjach, które integrują sztukę, naukę i technologię. Uwzględniając globalne zmiany i wyzwania XXI wieku. Pracownia stawia na współpracę interdyscyplinarną, umożliwiającą twórcze przenikanie się różnych obszarów wiedzy, perspektyw i doświadczeń. Wpisuje się tym samym w strategię nowoczesnego szkolnictwa wyższego, które dąży do synergii między środowiskami akademickimi, badawczymi i twórczymi. 

Misją Pracowni jest wspieranie nowoczesnych strategii edukacyjnych STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) łączących różnorodne kompetencje twórcze i technologiczne oraz rozwijanie umiejętności osób studiujących na kierunkach artystycznych do komunikacji i pracy w interdyscyplinarnych zespołach. 

Kluczowymi obszarami badawczymi Pracowni są zagadnienia środowiskowe i ekologiczne w połączeniu z dynamicznie rozwijającymi się technologiami cyfrowymi i wiedzą z obszaru nauk przyrodniczych. Pracownia kładzie nacisk na nieszablonowe myślenie i kreatywność, zachęcając osoby studiujące do wyjścia poza tradycyjne ramy sztuki i eksplorowania nowych form wyrazu, ukazując, w jaki sposób nauka i technologia mogą wzbogacać proces twórczy. 

Współpraca z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, szczególnie z Wydziałem Biologii, to jeden z istotnych elementów działalności Pracowni. Otwiera on przed osobami studiującymi możliwości korzystania z zaawansowanych laboratoriów oraz zdobywania interdyscyplinarnej wiedzy. Dzięki temu mogą one realizować projekty na „styku sztuki i nauki:, co poszerza ich horyzonty i umożliwia eksplorację nowych obszarów twórczych. 

Przy Pracowni działa Klub Nauki i Sztuki oraz Galeria KNS, które stanowią platformy promocji osiągnięć osób studiujących i absolwenckich Pracowni. Te inicjatywy tworzą przestrzeń dla dialogu między młodymi adeptami sztuki i nauki, stymulując kreatywny potencjał osób studiujących oraz realizację ambitnych projektów artystycznych. Pracownia cieszy się również wsparciem Fundacji Art & Science Synergy Foundation (Art& Science Node), która propaguje działalność Pracowni na arenie międzynarodowej. 

Program Pracowni zakłada realizację zarówno projektów indywidualnych, jak i zbiorowych, realizowanych z wykorzystaniem różnorodnych środków twórczych, w tym najnowszych technologii. Zajęcia kładą także duży nacisk na rozwijanie „krytycznej odpowiedzialności” za podejmowane działania artystyczne oraz refleksję nad etycznymi aspektami współczesnych praktyk twórczych. Pracownia kształtuje środowisko artystyczno-badawcze, które nie tylko umożliwia refleksję nad rolą sztuki we współczesnym społeczeństwie wiedzy, ale również bada wzajemne relacje między sztuką, nauką i technologią, oraz ich wpływ na współczesną kulturę.


Karta Przedmiotu


Wybrane prace osób studiujących

  • Autor: Michał Żerdzicki
  • Opublikowano: 09.12.2016, 10:29
  • Ostatnia edycja: 02.10.2024, 12:18