dr Marta Bosowska ad

kontakt: marta.bosowska@uap.edu.pl

dyżury:

dyżur: środa 14.30 – 17:30 , 17:30 – 19:30
wykład, prezentacje: czwartek 10-13.30

Biogram:

www.martabosowska.com

Marta Bosowska (urodzona w 1984 roku w Kościanie) ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Edukacji Artystycznej oraz Rzeźby i Działań Przestrzennych. Od 2011 roku pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, w Pracowni Sztuki Performance. Współtwórczyni i członkini Fundacji Sztuki Performance. Formy wypowiedzi artystycznej to przede wszystkim: performance, instalacja, video instalacja, obiekt.

W swoich działaniach i instalacjach podejmuje wątek pamięci, obecności i nieobecności, śladu, rytuału, pozostałości i powtarzalności. Interesuje ją problem relacji między miejscem, czasem i historią oraz procesy zachodzące między nimi.

Wykorzystuje pojęcie „reszty” i „pozostałości” do budowania działań performance, który przekształca się w nowe, zupełnie autonomiczne dzieło – instalację lub obiekt, stając się jednocześnie świadectwem miejsca działania oraz reprezentacją performance. Działania opiera o miejsca i środowisko, z którym pracuje w danym momencie. Szczególnym zainteresowaniem artystki jest obecnie badanie metod i strategii zapisu performance.

Poza pracą artystyczną zajmuje się również działalnością kuratorską. Jest organizatorką oraz koordynatorką wielu festiwali i wystaw. Pracuje zarówno samodzielnie (Międzynarodowe Spotkanie Artystyczne Perforacje, cykl spotkań performance dla studentów: Chceckpoint, PALS w Sztokholmie, BBeyond w Belfaście, Performance Art Meeting ze studentami Royal College of Art, Interakcje Festival w Piotrkowie Trybunalskim) jak i we współpracy z innymi organizacjami.

Pole zainteresowań:

sztuka performance, instalacja, obiekt, video, teoria sztuki akcji, warsztaty edukacyjne.

Wykładane przedmioty/prowadzone pracownie:

Asystentka w VII Pracownia Rzeźby i Działań Przestrzennych – Perfomance

Osiągnięcia:

2016 Jury Nagrody Kobro

2013 Stypendium artystyczne Miasta Poznania

2010 Ars Electronica Linz, wyróżnienie w festiwalu Soft Body

2010 Narodowe Centrum kultury, wyróżnienie dla najlepszych stażystów Instytucji Kultury

2009 Przeciąg Festiwal sztuki młodych, wyróżnienie, Galeria Zamku Książąt Pomorskich, Szczecin

2009 Konkurs im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom ASP w Poznaniu, Galeria Arsenał, Poznań

Stypendia:

stypendium Miasta Poznania

Prowadzone projekty:

Kurator zewnętrzny 4.edycji Festiwalu Performance 2017,
Budapest Performance Week 2017- kurator zewnętrzny,
Checkpoint Galeria Miejska BWA w Gdańsku.

Inne działalności pozauczelniane:

Od 2010 roku pracuje w Fundacji Sztuki Performance gdzie zajmuję się organizowaniem wykładów, sympozjów, warsztatów edukacyjnych, promujących sztukę performance oraz koordynacją festiwali EPAF, Performance Platform Lublin, Akcja 27. Razem z całym zespołem tworzy również jedyne w Polsce archiwum sztuki performance.

Pracowała również kurator i instruktor w Biurze Wystaw Artystycznych w Lublinie (obecnie Galeria Labirynt).