Efektem podjętej współpracy, pod hasłem MASZYNY ROLNICZE. Z cyklu: dizajner potrzebny od zaraz!, pomiędzy UAP, Spółką Celową Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz firmą UNIA MACHINES, było opracowanie nowej wersji maszyny rolniczej. Urządzenia dotychczasowe, mimo że są sprawne technicznie i funkcjonalne, obecnie już nie stanowią ciekawej oferty dla rolników, w konkurencji z propozycjami zagranicznych producentów podobnych urządzeń, nawet pomimo korzystnej ceny. Zadanie projektowe polegało na zaprojektowaniu nowej wersji wybranej maszyny rolniczej: dwutarczowego rozsiewacza nawozów, siewnika mechanicznego „Poznaniak” lub zestawu uprawowo-siewnego. Efekty pracy studentów mocno wybiegły poza wyobrażenia firmy o współpracy z uczelnią artystyczną. Powstałe projekty były propozycjami, poprawiającymi w stopniu znacznym nie tylko estetykę urządzeń rolniczych, ale i funkcjonalność, a nawet wnosiły innowację konstrukcyjną! Producent rozważał podjęcie procesu modernizacyjnego w oparciu o powstałe projekty. Niestety, wybuch wojny na Ukrainie spowodował wstrzymanie znacznej części produkcji, której odbiorcami były Rosja i Ukraina.

• Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 19.10.2022, 11:57