Galeria Rotunda UAP budynek A Al. Marcinkowskiego 29
Wernisaż: 4.07.2025, g. 18.00
4–27.07.2025
Opieka merytoryczna: Anna Kędziora, Max Radawski
Wystawa „Ile waży cisza?” to osobista opowieść o dziedziczonej traumie, kruchości pamięci i ciężarze tego, co nigdy nie zostało wypowiedziane. Artysta mierzy się z historią swojej rodziny, tworząc wizualny zapis milczenia, które przenika pokolenia.
Centralna rzeźba przedstawia młode, silne ciało, które jednak traci sprawność, balansując na delikatnych, drewnianych szczudłach. Wykonana z betonu, o wadze ponad 50 kilogramów, zdaje się nieść historię pokoleniowego cierpienia, także w wymiarze fizycznym. Rzeźba wyraża napięcia między siłą a kruchością, życiem a nieuchronną utratą. Towarzyszy jej odlany z ołowiu autoportret – stanowiący ciężki i toksyczny zapis traumy, która przenika ciało i duszę. Ołów staje się tutaj materią pokoleniowego świadectwa. Gipsowy negatyw, był formą prezentowanego odlewu, to – odcisk twarzy samego artysty. Skorupa, z pozoru krucha, która przetrwała kontakt z roztopionym metalem.
Znajdujący się w przestrzeni obraz wykonany węglem, przedstawia pradziadka artysty, siedzącego samotnie na łące. Do powierzchni płótna przymocowane zostają kłosy zboża. Delikatne, poruszające się wraz z ruchem powietrza niczym wspomnienia, które nie chcą zniknąć. Węgiel to zapis śladu po ogniu, który dawno zgasł. Obraz jest rytuałem pamięci.
„Ile waży cisza?” to pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi. Może waży tyle, co betonowy tors na cienkich nogach. Albo tyle, co milczenie przekazywane z ojca na syna. Ciszę można poczuć w ciele i w geście. W pustce.
Przy realizacji projektów pracowali: Ireneusz Pachliński (opieka praktyczna / V Pracownia Rzeźby i Otoczenia), dr Paweł Otwinowski (Warsztat Odlewniczy), dr Anna Kędziora oraz dr Max Radawski (Pracownia NeoFotografii / opieka teoretyczna), Konrad Smela (druk 3d), stolarze (Warsztat Obróbki Drewna), mistrz spawacz Jan Wąsik (Warsztat Obróbki Metalu)
Zespół kuratorski: dr Anna Kędziora, dr Max Radawski
Daniel M. Leśniak (ur. 2001 w Zielonej Górze), artysta wizualny tworzący pod pseudonimem Hugo Polsky. Pracuje w obszarze malarstwa, fotografii analogowej oraz rzeźby, w której wykorzystuje materiały, takie jak stal, ołów czy beton. Jego twórczość koncentruje się wokół tematów przeszłości, traumy pokoleniowej i tożsamości. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną na UAM, a obecnie student Wydziału Fotografii Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Współpracuje z domem aukcyjnym Desa Unicum, gdzie regularnie prezentuje swoje prace w ramach aukcji Młodej Sztuki.