Przejdź do treści

ŻYCIA RÓWNOLEGŁE

Miejskie Galerie UAP, Galeria Nowa Scena UAP, 

28.04-09.05.2025 / wernisaż: 28 kwietnia, godz. 18.00

Osoby biorące udział w wystawie:

Andrzej Banachowicz, Jakub Baniak, Rafał Boettner-Łubowski, Marta Chudy, Małgorzata Czerniawska, Stefan Ficner, Jakub Garstkiewicz, Izabela Idzikowska, Jacek Jagielski, Tomasz Kalitko, Katarzyna Kujawska-Murphy, Piotr Kurka, Paul Magee, Miłosz Margański, Witold Modrzejewski, Monika Pich, Aleksander Radziszewski, Piotr Szwiec, Filip Wierzbicki-Nowak, Marino Zancanella. 

Kuratorzy wystawy:

Wystawa „ŻYCIA RÓWNOLEGŁE”, zorganizowana w Galerii Nowa Scena Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, jest częścią międzynarodowego projektu pod tym samym tytułem, którego pomysłodawcą jest Marino Zancanella – włoski architekt, artysta, jak również kurator zagranicznych wystaw sztuki i architektury oraz autor inicjatywy artystyczno-badawczej pt. „Laboratorium-Venezia”. Projekt „ŻYCIA RÓWNOLEGŁE”, w założeniach swego pomysłodawcy, koncentruje się na poszukiwaniu i twórczym eksplorowaniu analogicznych zjawisk i artefaktów kultury pojawiających się i funkcjonujących w różnych miejscach, miastach czy ośrodkach artystycznych, między innymi, w odniesieniu do dziedzictwa europejskiej architektury i sztuki. Założenia ww. projektu zostały przedstawione polskiej publiczności na spotkaniu z Marino Zancanellą i współpracującą z nim dr Małgorzatą Czerniawską – spotkaniu zorganizowanym w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w grudniu 2024 roku. Można zapoznać się z nimi bardziej szczegółowo, wysłuchując nagrania ze wspomnianego powyżej wydarzenia – nagrania dostępnego pod linkiem: https://youtu.be/AMJRpVriEZ4?si=NLmhrvG8gZJ4yoE0 ; natomiast informacje o samym wykładzie odnaleźć można na stronie internetowej UAP, pod linkiem: https://uap.edu.pl/2024/12/marino-zancanella-zycia-rownolegle-szkic-koncepcji/ .  

Współpraca nawiązana w 2024 roku pomiędzy Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu a panem Marino Zancanellą zakłada symultaniczną organizację wydarzeń kulturalnych w Wenecji i w Poznaniu, jak również wymianę wystaw środowisk twórczych ww. miast. W 2025 roku współpraca ta prowadzona jest przez nowo powstały na poznańskiej Uczelni Międzywydziałowy Instytut Badań Artystycznych UAP, którego kierownikiem został prof. Andrzej Banachowicz. Wystawa „ŻYCIA RÓWNOLEGŁE” – zorganizowana wiosną 2025 roku w Galerii Nowa Scena UAP, także przy aktywnym udziale Fundacji Nowej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz przy wsparciu Miasta Poznań – jest również jedną z inicjatyw artystycznych wspomnianego powyżej Instytutu. Polski zespół kuratorski (prof. Andrzej Banachowicz, prof. Rafał Boettner-Łubowski i as. Aleksander Radziszewski) w porozumieniu z kuratorem całości projektu – panem Marino Zanacanellą oraz JM Rektorem – prof. Maciejem Kurakiem – zaprosił do uczestnictwa w poznańskiej odsłonie projektu „ŻYCIA RÓWNOLEGŁE” grono dwudziestu osób artystycznych, reprezentujących różne pokolenia i postawy twórcze. Osoby te zostały poproszone o zapoznanie się z ogólnymi założeniami projektu „ŻYCIA RÓWNOLEGŁE” oraz o subiektywne, otwarte odniesienie się do niej w postaci stworzonego w dowolnym medium i ujęciu twórczym szeroko pojmowanego autorskiego artefaktu wizualnego. Taka forma kuratorskiej prośby, skierowanej do wybranych osób artystycznych, miała na celu poszanowanie ich indywidualnych obszarów wolności i poszukiwań twórczych, jak również otwarcie się na to, co „nieznane i nieoczekiwane”, zarówno w życiu, jak i w sztuce.

Rafał Boettner-Łubowski 

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 21.04.2025, 07:08
  • Ostatnia edycja: 11.04.2025, 09:12