Wernisaż: 10.05.25, godz.14:00
10.05 – 10.06.2025
Galeria 33, Wiosny Ludów 17
Ostrów WIelkopolski
Ideą Projektu ARTYŚCI WIELKOPOLSKI | WIELKOPOLSKA ARTISTS – zainicjowanego w 2023 r. przez artystów plastyków i animatorów kultury Agatę Dorobek i Pawła Kiełpińskiego jest ogólnie pojęta promocja Wielkopolski poprzez prezentowanie i propagowanie twórczości artystów sztuk wizualnych z Województwa Wielkopolskiego w kraju i za granicą oraz prezentacja stowarzyszeń artystów plastyków działających w Wielkopolsce.
Obok wystaw w galeriach sztuki i ośrodkach kultury realizowane są też prezentacje internetowe promujące sylwetki i twórczość artystów Projektu, publikowane cyklicznie na blogach Projektu i UV ART GALLERY oraz w mediach społecznościowych.
W ramach Projektu odbywają się również spotkania, prezentacje, wykłady i konkursy. | Projekt ARTYŚCI WIELKOPOLSKI | WIELKOPOLSKA ARTISTS powiązany jest też z działalnością naukową dr hab. Pawła Kiełpińskiego prof. UAP, realizowaną w Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Więcej informacji o Projekcie na stronie internetowej organizatora: https://artysciwielkopolski.blogspot.com/
I PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI ARTYSTÓW WIELKOPOLSKI’2025 odbywa się w dniach 10.05 – 10.06.2025 r. przy współpracy z Galerią 33 w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorzy dziękują Stowarzyszeniu Niezależna Galeria 33, Krzysztofowi Ryfie i wszystkim, którzy swoją pracą włączyli się w organizację tegorocznej edycji, JUROROM, PATRONOM, PARTNEROM, SPONSOROM i ARTYSTOM.
Wystawa Laureatów I PTAW’2025 prezentuje twórczość 30 ARTYSTÓW WIELKOPOLSKI (10 nominowanych przez przewodniczącego Jury i 20 wyłonionych przez Jury), z dodatkowym udziałem współorganizatora nie podlegającego ocenie. Wystawa Członków Jury I PTAW’2025 prezentuje twórczość jurorów tegorocznej edycji: przewodniczącego – dr hab. Pawła Kiełpińskiego prof. UAP oraz członków: – Prof. dr hab. Piotra Szwieca – Prorektora Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, dr hab. Moniki Korony prof. UAP, dr hab. Natalii Wegner prof. UAP – z Galerii 33 i mgr sztuki Agaty Dorobek – organizatora.
Hasłem przewodnim obecnej edycji jest ”RÓŻNORODNOŚĆ”.
Wg amerykańskiego historyka filozofii – uznawanego za prekursora historii idei – Arthura O. Lovejoy: ”W całej historii myśli niewiele było zmian bardziej głębokich i doniosłych niż te, które pojawiły się, gdy przeciwna zasada zaczęła przeważać, gdy uwierzono, że nie tylko w wielu czy we wszystkich fazach ludzkiego życia istnieją rozmaite doskonałe rzeczy, ale że sama różnorodność jest istotą doskonałości. Szczególnie w sztuce to, co obiektywne, nie polega ani na ustaleniu jakiegoś najmniejszego wspólnego mianownika wrażliwości estetycznej, który jest od wieków udziałem całej ludzkości, lecz raczej na możliwie najpełniejszej ekspresji bogactwa rozmaitości, która aktualnie lub potencjalnie tkwi w całej naturze i w naturze ludzkiej …”. (”Ekspresja rozmaitości”).
Podążając za tą myślą stwierdzić można, że różnorodność jest zbiorem odmienności, nigdy zaś nie stanie się jej sumą. Tak traktowana zachęca do prezentowania dzieł z najrozmaitszych obszarów sztuki, charakteryzujących się odmienną postawą w ramach artystycznych koncepcji. Ta nieskrępowana niczym reguła wzbogaca obszar konfrontacji, tworząc mimowolnie niezaprzeczalną wartość i jakość – istotę doskonałości. W myśl hasła przewodniego, jako przewodniczący Jury do Wystawy Laureatów I PTAW’2023 nominowałem 10 artystów z różnych miejscowości Wielkopolski, reprezentujących różnorodne style i dziedziny artystycznej wypowiedzi, z odmienną drogą zawodową i twórczą oraz zróżnicowanym poziomem wykształcenia, by ukazać różnorodność tendencji i twórczych poszukiwań środowiska, co wpisuje się w tematykę moich badań naukowych ARTYŚCI WIELKOPOLSKI | WIELKOPOLSKA ARTISTS realizowanych w Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, w korelacji z Projektem o tej samej nazwie prowadzonym z Agatą Dorobek. | Do I PTAW’2025 zgłosiło się 55 twórców z Wielkopolski, 2 zgłoszenia nie spełniały wymogów regulaminowych. Ocenie Jury podlegało 149 utworów 53 artystów reprezentujących różnorodne dziedziny: malarstwo, rysunek, fotografia, fotografika, plakat, tkanina artystyczna, ceramika, obiekty, rzeźba i techniki mieszane. Jury zakwalifikowało 20 prac dwudziestu autorów. Wystawa prezentuje różnorodne koncepcje rozumienia sztuki, konteksty i inspiracje czerpane z historii kultury, otaczającej rzeczywistości i wewnętrznych przemyśleń.
Kuratorami Wystawy są Agata Dorobek i Paweł Kiełpiński. Honorowy Patronat objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Rektor UAP Prof. dr hab. Maciej Kurak ufundował nagrodę – I NAGRODA I PTAW’2025 – NAGRODA REKTORA UAP. Fundatorami nagród są też: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Sklep dla artystów ART-MAT z Poznania i organizator Przeglądu. | Mamy nadzieję, że PTAW wpisze się na stałe w kalendarz ważnych imprez kulturalnych Wielkopolski i będzie istotnym wydarzeniem.
Dr hab. Paweł Kiełpiński prof. UAP
Wystawa Członków Jury I PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI ARTYSTÓW WIELKOPOLSKI’2025 towarzyszy Wystawie Laureatów I PTAW’2025. Obie Wystawy odbywają się w gościnnych progach Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim za co organizatorzy serdecznie dziękują Stowarzyszeniu Niezależna Galeria 33, w szczególności artyście i animatorowi kultury Krzysztofowi Ryfie, który obok Pawła Kiełpińskiego jest kuratorem Wystawy Członków Jury I PTAW’2025.
Przegląd został zorganizowany przez UV ART GALLERY (artystów i animatorów kultury – Agatę Dorobek i Pawła Kiełpińskiego) w ramach Projektu ARTYŚCI WIELKOPOLSKI | WIELKOPOLSKA ARTISTS, w celu integracji środowiska, ukazania trendów i tendencji oraz uhonorowania twórców sztuk wizualnych z Wielkopolski. | Jako że, PTAW ma charakter konkursowy najciekawsze realizacje wyłania powołane Jury, ale też – w ramach ”NAGRODY PUBLICZNOŚCI PTAW” – prezentowane na Wystawie utwory członków Jury również są podane ocenie.
W związku z hasłem tegorocznej edycji – „Różnorodność” – do składu Jury organizatorzy zaprosili artystów prezentujących różnorodne style, środki artystycznej wypowiedzi, techniki i dziedziny sztuk plastycznych. Jury I PTAW’2025 tworzą organizatorzy i przedstawiciele partnerów Przeglądu.
Dr hab. Monika Korona prof. UAP z ramienia Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu – zajmująca się malarstwem, rysunkiem, fotografią, instalacją, grafiką, dokumentacją i ochroną sztuki nowoczesnej, konserwacją i restauracją dzieł sztuki oraz filmem dokumentalnym – wykorzystująca tradycyjne środki wyrazu plastycznego w połączeniu z mediami cyfrowymi – na Wystawie prezentująca obiekty ”FORMY PRZESTRZENNE IV, V” wykonane w technice własnej.
Dr hab. Natalia Wegner prof. UAP z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu – w składzie Jury reprezentująca Galerię 33 – zajmująca się malarstwem na papierze w technice kolażu – na Wystawie prezentująca obrazy ”BRYZA”, ”KARBON”, ”W TERENIE” wykonane w technice kolażu.
Prof. dr hab. Piotr Szwiec – Prorektor Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu – zajmujący się rysunkiem, rzeźbą, działaniami przestrzennymi, projektowaniem wnętrz, mebli, detali, obiektów użytkowych i biżuterii – na Wystawie prezentujący realizacje ”BIŻUTERIA I”, ”BIŻUTERIA II”, ”BIŻUTERIA OBOZOWA” wykonane w technice własnej.
Mgr sztuki Agata Dorobek – organizatorka Przeglądu – absolwentka malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz) – zajmująca się malarstwem, collage, rysunkiem, grafiką, ilustracją, fotografią i tkaniną artystyczną – na Wystawie prezentująca obrazy ”LAGUNA I, II, III” wykonane w technice własnej malarstwa cyfrowego.
Dr hab. Paweł Kiełpiński prof. UAP z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu – przewodniczący Jury i organizator Przeglądu – tworzący w obszarze tkaniny artystycznej w tradycyjnej technice tkackiej i obiektu tkackiego z wykorzystaniem eksperymentów technologicznych oraz w dziedzinie malarstwa, rysunku i fotografii – na Wystawie prezentujący obiekty ”SUMMA TECHNOLOGIAE – PRELUDIUM” wykonane w technice własnej.
Zaprezentowane na Wystawie Członków Jury I PTAW’2025 realizacje prezentują nie tylko różnorodność technik i autorskich technologii, ale przede wszystkim zbiór odmienności w podejściu do estetyki, treści oraz kontekstów i znaczeń kreślonych przez prezentowanych artystów. W jednych odnaleźć można piękno i wysublimowaną poetykę, w innych refleksję nad otaczającą rzeczywistością oraz istotą człowieczeństwa, w kolejnych – nowatorskie ujęcie tematu i techniki. Prezentowane realizacje nie mają wspólnego mianownika, gdyż z założenia liczy się tu różnorodność jako istota doskonałości.
Dr hab. Paweł Kiełpiński prof. UAP