Marina Abramović: Wymieniam energię z publicznością. O performansach i wystawach działań performatywnych artystki.
Marina Abramović „Ich tausche Energie mit dem Publikum aus“ Zu den Performances der Künstlerin und zum Ausstellen von performativen Arbeiten.
23 maja 2025
17:30 w sali 02 w budynku B
Wykład w języku angielskim.
Organizacja: Austriackie Forum Kultury oraz Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP
Marina Abramović (ur. 1946 w Belgradzie) to jedna z najważniejszych współczesnych artystek, uznawana za pionierkę nowoczesnego performansu. Zapisała się w historii sztuki swoimi ikonicznymi wystąpieniami, które na zawsze zmieniły oblicze tej dziedziny. Od początku swojej kariery w Belgradzie na początku lat 70. Abramović przecierała szlaki w świecie performansu, czyniąc go integralną częścią sztuk wizualnych. Jej ponad pięćdziesięcioletnia działalność ugruntowała znaczenie tego medium w globalnym kontekście artystycznym. Wczesna seria performansów Rhythm eksplorowała granice fizyczności, wytrzymałości oraz długotrwałego działania, angażując publiczność w proces twórczy. Artystka badała zjawiska kontroli i bierności, ryzyka i niebezpieczeństwa – świadomie rezygnując z kontroli nad własnym ciałem i otwierając się na interakcję z widzami. To właśnie w tych pracach po raz pierwszy zwróciła uwagę na zagadnienia czasu, ciszy, energii oraz stanów intensywnej świadomości – motywy, które przewijają się przez całą jej twórczość. Ciało było zarówno tematem jej działań, jak i ich głównym medium. Przekraczając własne granice fizyczne i psychiczne, narażała się na ból, wyczerpanie i ryzyko, dążąc do głębokiej emocjonalnej oraz duchowej transformacji.
Wykład będzie koncentrował się na twórczości Abramović – od jej pierwszych performansów po najnowsze realizacje. Analizowane będą również kluczowe tendencje w historii sztuki performansu, zmiany, jakie w niej zachodziły, oraz współczesne kierunki rozwoju tej dziedziny.
Bettina M. Busse jest historyczką sztuki i kuratorką w Kunstforum Wien. Wcześniej przez wiele lat pełniła funkcję kuratorki w MAK – Muzeum Sztuki Stosowanej/Współczesnej w Wiedniu. Jest autorką licznych wystaw poświęconych sztuce nowoczesnej i współczesnej, m.in. twórczości Josepha Beuysa, Anisha Kapoora, Jannisa Kounellisa i Jenny Holzer, a także ekspozycji The Cindy Sherman Effect. Tożsamość i transformacja w sztuce współczesnej (2020), Rebecca Horn (2021) oraz David Hockney Insights (2022). W 2003 roku, wspólnie z Kasperem Königiem, odpowiadała za Austriacki Pawilon na Biennale w Wenecji, prezentując twórczość Bruno Gironcoliego. Jest współzałożycielką i dyrektorką Bruno Gironcoli Estate. Obecnie pracuje nad największą dotychczas retrospektywą Mariny Abramović, która zostanie zaprezentowana w Kunstforum Wien w 2025 roku. Bettina M. Busse jest także autorką i redaktorką licznych publikacji oraz tekstów poświęconych sztuce.
Zdjęcie w tle: Marina Abramović, Freeing the Voice, 1975, Performance, 3 Stunden, Studentski kulturni centar (SKC), Belgrad. Courtesy of the Marina Abramović Archives. © Marina Abramović. Image courtesy of Marina Abramović Archives