Przejdź do treści

Tranzyt

Tytuł wystawy: Tranzyt

Miejsce: Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar, Poznań

Termin wystawy: 10.04.2025-04.05.2025

Kuratorka: Agnieszka C. Maćkowiak 

Osoby uczestniczące: Gabriela Bałdyga, Oksana Fedchyshyn, Aleksandra Gigiel, Olga Ilicheva, Aleksandra Kaim, Anastazja Kramer, Gabriela Palicka, Borys Szadkowski, Martyna Wojciechowska

Współczesność to epoka ruchu. Przemieszczający się ludzie, idee i wartości redefiniują relacje między miejscami, kulturami i jednostkami. Mobilność, zarówno fizyczna, jak i symboliczna, nie jest jedynie neutralnym procesem, to dynamiczna sieć wzajemnych zależności, w której wymiana często przybiera formę asymetryczną. Tranzyt to nie tylko przejście z jednego punktu do drugiego, to proces, w którym negocjowane są znaczenia i redefiniowana przynależność.

Nigdy wcześniej mobilność nie była tak intensywna i wszechobecna. Przepływy kapitału, idei i ludzi kształtują nowe hierarchie i podziały – nie każdy może przemieszczać się swobodnie, nie każdy ruch oznacza równoważną wymianę. W ramach globalnej ekonomii i polityki kulturowej istnieją kierunki dominujące i podporządkowane. Co podlega translokacji, a co zostaje wykluczone z obiegu? Jakie wartości są adaptowane, a jakie ulegają deformacji w procesie wymiany?

Wymiana nie jest neutralnym procesem, to mechanizm, w którym kultura podlega selekcji i reinterpretacji. Współczesne centra chłoną elementy peryferyjne, ale nadają im nowe znaczenia, dostosowując je do logiki globalnego rynku. „Lokalność” często staje się towarem, czymś, co można sprzedać, odtworzyć, skomercjalizować. Tradycja zostaje stylizowana na „autentyczność”, a estetyka regionalna przechodzi proces gentryfikacji. Jednocześnie peryferia stopniowo przyswajają wzorce dominujące, adaptując globalne narracje do własnych kontekstów i warunków społecznych. Modele organizacji życia, estetyki i praktyki kulturowe wprowadzane przez centra stają się punktami odniesienia, redefiniując lokalne struktury i formy ekspresji. Czy zatem tranzyt to rzeczywista wymiana, czy raczej asymetryczne zawłaszczenie?

Tożsamość w erze mobilności nie jest już jedynie zakorzenieniem w miejscu, ale wiąże się z doświadczeniem ruchu i ciągłą negocjacją. Staje się hybrydą – wynikiem przenikania, dostosowywania i reinterpretacji tego, co odziedziczone, oraz tego, co przyswojone w wyniku migracji i przepływu kulturowego. Czy mobilność umożliwia dialog, czy staje się narzędziem dominacji?

Wystawa „Tranzyt” bada te mechanizmy jako proces kulturowej i symbolicznej wymiany. Artyści biorący w niej udział analizują ruch jako formę dialogu, napięcia i przekształcenia, między stabilnością a płynnością, między lokalnym a globalnym, między przeszłością a teraźniejszością. W świecie, w którym przepływy są nieuniknione, gdzie kończy się wymiana, a zaczyna asymetria?

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 28.03.2025, 07:10
  • Ostatnia edycja: 28.03.2025, 07:39