04-24.02.2025
Galeria FX, Kollarova 22, Banska Bystrica, Słowacja
Finisaż: 24.02.2025, godz. 12:00
Wystawa „IDENTITY” w Galerii Fx w słowackiej Bańskiej Bystrzycy jest kontynuacją projektu zapoczątkowanego rok temu w Galerii Malarstwa ASP w Krakowie. We wspólnej przestrzeni wystawienniczej spotkali się wówczas prof. Zbigniew Bajek z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, prof. Marek Sibinský z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego oraz prof. Zbigniew Szot z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, artyści-pedagodzy związani od lat towarzysko, ale przede wszystkim związani zaangażowaniem w rozbudowane, autorskie przedsięwzięcia artystyczne, do udziału w których zapraszają twórców z innych uczelni plastycznych zarówno krajowych jak i europejskich.
W ramach wspomnianych projektów spotykają się nie tylko artyści profesjonalni, ale także studenci i doktoranci. Łączy ich temat, najczęściej odnoszący się do istotnych problemów współczesnego świata.
Tym razem Bajek, Sibinský i Szot, przyglądają się temu, co ich identyfikuje.
W rzeczywistości nadmiaru, powszechnej pauperyzacji, wszelkich relatywizmów obrona tożsamości jawi się jako kluczowy postulat artystyczny. Sposobem na określenie granic tożsamości jest konfrontacja z drugim i tym jest wystawa „IDENTITY”.