Przejdź do treści

„Kwestia reprezentacji” | TIPO z prof. Andrzejem Lederem | 17.01.25 — g. 10:00 | WYDZIAŁ FOTOGRAFII

Szanowni Państwo,

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie z cyklu Teoria i Praktyka Obrazowania zorganizowane przez Wydział Fotografii UAP –– tym razem z profesorem Andrzejem Lederem. Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek (17.01) o godzinie 10.00. Będzie miało formę wykładu online (link opublikujemy na stronie Wydziału Fotografii i na Instagramie w dniu wydarzenia).

Osoby zainteresowane zapraszamy na wspólne oglądanie transmisji w salonie Wydziału Fotografii (bud. B, sala 104, 17.01, 10.00).

Link do spotkania: https://meet.google.com/ohd-yhqp-qci


Kwestia reprezentacji

Zaciskające się szczęki globalnego konfliktu nadają formę rzeczywistości. Ten nieprawdopodobny nacisk krystalizuje się w postaci rodzącego się ogromnego bogactwa,  jednocześnie zaś w otchłani nędzy, w które zapadają się całe ludy; rodzi ruchy społeczne i wynalazki techniczne, wywołuje wojny, przekształca języki, którymi je opisujemy, a także teorie i symbole, w imię których je toczymy. Świat jest globalny, jego globalność jest jednocześnie życiodajna i dusząca; jak imadło ściska ludzkość w jedną rzeczywistą masę.

Konflikt i wzajemna zależność są produktywne, twórcze, ale też groźne. Mają energię traumatycznego spotkania. Dewastują świat natury, zastępując go quasi-naturalnym, rozpędzonym żywiołem produkcji. Z ciśnienia konfliktów i napięć wyzwala się swoisty, rozprowadzający nadmiar „wyścig myśli”. Te przekształcają się w praktyki zmieniające świat. Rozgrywa się to na wszystkich poziomach bytu społecznego, od świata idei i poszukiwań naukowców po trud w afrykańskich kopalniach diamentów i na hinduskich wysypiskach śmieci.

A.Leder


Andrzej Leder 

urodzony w 1960 roku, profesor filozofii, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, praktykuje też psychoterapię. Wydał rozprawę filozoficzną: Nauka Freuda w epoce ‘Sein und Zeit’, pracę na temat historii Polski: Prześniona rewolucja, ćwiczenie z logiki historycznej, rozprawy dotyczącą idei filozoficznych w XX wiecznej Europie: Rysa na tafli. Teoria w polu psychoanalitycznym, i Był kiedyś postmodernizm, książkę podejmującą filozoficzną analizę języków ekonomii: Ekonomia to stan umysłu. Ćwiczenie z semantyki języków gospodarczych, a także, po angielsku: The Changing Guise of Myths i po niemiecku Polen in Wachtraum. Die Revolution 1939-1956 und Ihre Folge. Naucza w Szkole Nauk Społecznych (GSSR) IFiS PAN, a także Uniwersytecie paryskim (Sorbona). Mieszka w Warszawie.

https://krytykapolityczna.pl/bio/andrzejleder/

https://oko.press/andrzej-leder-zyjemy-w-epoce-perwersji-odwracamy-sensy-i-czerpiemy-z-tego-przyjemnosc-rozmowa

https://audycje.tokfm.pl/podcast/123794,155-Epoka-perwersji-Leder-Dimitrova-i-Stawiszynski-o-wspolczesnosci

https://nowyteatr.org/pl/cykle/psychoanaliza-bytow-nieludzkich

Zdjęcie Andrzeja Lidera podpierającego twarz na ręce.
  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 15.01.2025, 11:26
  • Ostatnia edycja: 17.01.2025, 08:09