Galeria Curators’ LAB, UAP, Poznań, 17.01-16.02.2025
Wernisaż: 16.01.2025, godz. 18.00
Panel dyskusyjny: 12.02.2025, godz. 13.00, Budynek H, IV piętro
Osoby artystyczne: Małgorzata Mycek, Małgorzata Myślińska, Daniel Rycharski i Michał Sierakowski
Zespół kuratorsko-aranżacyjny: Justyna Ryczek, Jan Wasiewicz
Problematyka wiejsko-chłopska w ciągu ostatnich lat stała się jednym z ważnych tematów refleksji nie tylko w polskiej humanistyce, ale i szeroko pojętej kulturze. Wystawa Całkiem zwyczajna wieś wpisuje się w ten trend.
Jaka jest polska współczesna wieś?
Na naszej wystawie całkiem zwyczajna – czyli doświadczana przez osoby z nią związane. Dlatego nie poszukujemy obiektywnych odpowiedzi, a oddajemy głos osobom związanym na co dzień z codziennością i zwyczajnością wsi. Osobom, które ją zamieszkują i przez pryzmat swoich doświadczeń i ważnych dla siebie problemów kreślą swoiste obrazy wsi. Na wystawie znajdzie się również esej fotograficzny Michała Sierakowskiego – zapis krajobrazów polskiej wsi. Powstał różnorodny i wielobarwny pejzaż, który z jednej strony potwierdza nasze wizualne przyzwyczajenia, z drugiej zastanawia i zaskakuje.
Parafrazując słowa Briana Porter-Szűcsa, którego tytuł książki o Polsce stał się inspiracją do tytułu wystawy, uważamy polską wieś za naprawdę interesującą, jednak bynajmniej nie dlatego, że jest miejscem niezwykłym, ale właśnie dlatego, że jest tak bardzo zwyczajna. Według Porter-Szűcsa zwyczajność Polski ma polegać na tym, że nie jest to jakaś „obca kraina o dziwacznej historii”, ale przestrzeń, która znajdowała i nadal znajduje się „na styku wszystkich trendów charakteryzujących świat nowoczesny”. Jeśli Polska jest w tym sensie zwyczajna, to zwyczajna jest też polska wieś, być może nie leżąca na styku wszystkich trendów współczesnego świata, ale z pewnością wielu z nich.
Wystawie będzie towarzyszył panel dyskusyjny SZTUKA O WSI – SZTUKA ZE WSI – SZTUKA WE WSI w kontekście tzw. zwrotu ludowego.