wernisaż: 14.01.2025, g. 18.00
Galeria Duża Scena UAP, ul. Wodna 24
14.01-2.02.2025
Kuratorka: Karolina Rosiejka
Marzymy o najwyższym porządku, podniosłym pomruku, a ratujemy tylko niejasne fragmenty.
Philippe Jaccottet
Blade oblicza dawnych posągów, przeorane dziuplami drewno, napęczniałe rdze ornamenty czy pokryte mchem geologiczne preparaty odsłaniają przed nami swoją ulotną, a zarazem potężną naturę. To właśnie w ich kruchości tkwi ich siła – nieustępliwe trwanie, które wyłania się z procesów rozkładu i transformacji.
Rafał Boettner-Łubowski i Adam Gillert wnikliwie przyglądają się tym obiektom, eksplorując przeszłość jako przestrzeń nieoczekiwanego. Ich spojrzenie, wyostrzone współczesną wrażliwością oraz cyfrowymi narzędziami, odsłania nieoczywiste piękno – drgające, fragmentaryczne, zawsze niepełne. Pokazują oko ślizgające się po powierzchni przeszłości, które kadruje ją powidokiem cyfrowego bliku i smartfonową kamerą.
Rafał Boettner-Łubowski (ur. 1974) – rzeźbiarz i artysta sztuk wizualnych. Studia w latach 1994-2000 w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby oraz na Wydziale Edukacji Artystycznej. Tworzy instalacje, obiekty i kompozycje przestrzenne podejmujące relacje dialogiczne i polemiczne z istniejącymi już dziełami, postawami i poetykami twórczymi. W swojej sztuce odnosi się także do wybranych możliwości technik cyfrowych. Bardzo często inspiracją dla jego wypowiedzi twórczych jest szeroko rozumiana tradycja artystyczna: antyczna, nowożytna i dziewiętnastowieczna, z którą Rafał Boettner-Łubowski koresponduje, ale i w rozmaity sposób polemizuje. Obecnie pracuje na stanowisku profesora na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu jako kierownik Pracowni Otwartych Interpretacji Sztuki. Działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu prowadzi jako Rafał Łubowski. Teksty, wystawy i autorskie wystąpienia naukowe publikuje pod pseudonimem Rafał Boettner-Łubowski.
Adam Gillert (Ur. 1989) – Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem i grafiką. Studia w Poznaniu na Uniwersytecie Artystycznym (im. Magdaleny Abakanowicz) 2008 –2014. Dyplomy magistra sztuki broni w 2013 w II Pracowni Grafiki – Serigrafii prof. M. Pawłowskiego, spec. Grafika warsztatowa, następnie po równoległych studiach II stopnia na Wydziale Malarstwa i Rysunku w XI Pracowni Malarstwa prof. M. Przybyła. Studia doktoranckie na WMiR UAP 2016-2019, obrona pracy doktorskiej połączona z wystawą „Ciągłość (de)konstrukcji” – 2021. Od 2016 współpracuje z prof. Jackiem Strzeleckim jako asystent, od 2022 adiunkt w I Pracowni Rysunku. Brał udział w szeregu wystaw autorskich oraz zbiorowych, krajowych i zagranicznych, oraz otrzymywał wyróżnienia w ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach malarskich i rysunkowych.