PIĘTRO_2.0
11.12.2024-8.01.2025
organizator: Fundacja Nowa UAP
koncept wystawy: Piotr Grzywacz
opieka kuratorska: Bogumiła Jung, Mateusz Wróblewski
projekt aranżacji: Tomasz Agaciński, Monika Kaźmierska
koordynacja: Karolina Cieślak, Małgorzata Ratajczak
prace realizacyjne: Tomasz Agaciński, Monika Kaźmierska, Jarosław Jasik, Tomasz Kochański, Dariusz Zajączkowski
Ekspozycja przedstawia zbiór sytuacji, jakie powstały na styku działań artystycznych, projektowych i wystawienniczych na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Wspólnym ich mianownikiem jest nie tylko interdyscyplinarność, lecz także międzynarodowy zasięg wygenerowanego komunikatu oraz idący w ślad za tym potencjał komercjalizacyjny. Dialog idei i form wymaga często odpowiedniego entourage, umożliwiającego ich materializację i prezentację na poziomie obowiązujących światowych standardów. Odnosi się to przede wszystkim do oczekiwań, jakie współczesny odbiorca lokuje w zjawisku, które zwykliśmy określać „pierwszym wrażeniem”, a co, jak chyba nigdy dotąd w dziejach świata, pełni decydującą rolę w ostatecznym „przyjęciu” bądź „odrzuceniu” proponowanej przez twórcę retoryki.
Cokolwiek bowiem powstaje w duchu formowania dziedzictwa materialnego, musi mieć szansę materialnego wyrażenia i przetrwania, doczekania ulokowanego w nieznanej nam przyszłości nowego kontekstu, możliwości zachowania i odczytania śladu, jaki pozostawi. Wspólną cechą prezentowanych obiektów jest unikatowość stojąca w kontrze do tymczasowości. A charakter przedstawienia buduje kontekstualność w wymiarze zarówno wizualnym, jak funkcjonalnym.
Tytułowe HARMONIE odnoszą się przede wszystkim do owego kształtowania wzajemnych relacji pomiędzy pracami, które powstawały niezależnie od siebie, na skutek różnych procesów i imperatywów. Słowa Wisławy Szymborskiej: „W pejzażu starego mistrza drzewa mają korzenie pod olejną farbą”, mogłyby pełnić tutaj rolę motta. Oddają bowiem naturę warstwowego nakładania się środków wyrazu, w sposób symbiotycznie potęgujący, uwypuklający siłę oddziaływania każdego z osobna i wszystkich razem na odbiorcę. Wydarzyło się to dzięki szczęśliwej koniunkcji twórców i sprzyjających okoliczności, które pozwoliły na porozumienie nie tylko wewnątrz Uczelni, lecz, co ważniejsze, nadały naszemu głosowi moc przekonywania w dialogu z przedstawicielami biznesu.
Nie byłoby bowiem pokazanych tu projektów ani wystaw, gdyby nie zaufanie, jakim zostaliśmy obdarzeni. Zaufanie tych, którzy zrozumieli, że sztuka nigdy nie odbiera energii. Zawsze jej przymnaża. Niezależnie, czy jest to energia płynąca z intensywnej refleksji, czy z przyjemności obcowania z tradycyjnie rozumianym pięknem.
Na to drugie zwracamy uwagę zwłaszcza w sytuacjach dotyczących naszego powszedniego otoczenia. Bernard z Clairevaux już bez mała dziewięć wieków temu ostrzegał, że brak kultywowania piękna prowadzi do niechybnego hołdowania brzydocie. Przedstawione tu relacje fotograficzne z wystaw „UAP – kolektyw”, „Drobne przyjemności”, „Ponadczasowe” i „Ogród rozkoszy ziemskich” przywołują wspomnienia działań realizowanych przez międzywydziałowy Instytut Wdrażania Idei. Wydaje się, iż oddają one opisanego wyżej ducha współpracy i dialogu pomiędzy kuratorami i twórcami ekspozycji, autorami obiektów i przedstawicielami instytucji zamawiających te wydarzenia. Są też przykładem dobrych praktyk współpracy między uczelnią artystyczną i przedsiębiorcami a także świadectwem coraz większego wpływu naszej kadry naukowo-dydaktycznej na standardy obowiązujące w gospodarce. Praca organiczna, jakiej się podejmujemy, przekonując coraz większe rzesze odbiorców do rezultatów naszych badań i działań twórczych, skutkuje przenikaniem w zbiorową świadomość wartości, tkwiących nie tylko w obiektach samych w sobie, lecz także w ich intrygującym doborze.
Spis wystaw, o których mowa w tekście kuratorskim:
Wystawa „UAP – kolektyw”
Wystawa realizowana w ramach Łódź Design Festival 2022
Łódź Art Center
Organizator: IWI | UAP
Opieka kuratorska: Mateusz Wrólewski, Monika Kaźmerska, Tomasz Agaciński
Wystawa „Drobne przyjemności”
Wystawa realizowana w ramach Łódź Design Festival 2023
Łódź Art Center
Organizator: IWI | UAP
Opieka kuratorska: Julia Błąszczyńska, Mateusz Wróblewski
Wystawa „Ponadczasowe”
Wystawa realizowana w ramach Warsaw Home & Contract 2023
Ptak Warsaw Expo
Organizator: IWI | UAP
Opieka kuratorska: Mateusz Wróblewski, Dorota Januszek
Wystawa „Ogród rozkoszy ziemskich”
Wystawa realizowana w ramach Warsaw Home & Contract 2024
Ptak Warsaw Expo
Organizator: IWI | UAP
Opieka kuratorska: Mateusz Wróblewski | Michał Filipiak
Osoby, których prace prezentowane były na wspomnianych wyżej wystawach:
W gronie pracowników naukowo-dydaktycznych, biorących czynny udział w projektach o charakterze badawczo-rozwojowym, realizowanych na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu znaleźli się do tej pory: