wernisaż: 10.12.2024, godz. 18.00
Galeria Design, ul. Wolnica 9
27.11.2024-19.12.2024
Oscylujemy pomiędzy wielością, złożonością, szybkością, różnorodnością, fragmentarycznością. Powstaje pytanie jaką formę przybiera współczesna percepcja obrazu, w jakiej przestrzeni funkcjonuje obraz i na jakiej płaszczyźnie się z nim spotykamy? Czy patrząc faktycznie widzimy? Czy zależy nam na tym, by widzieć?
Prezentowane obrazy zostały wykonane w technice własnej na płytach metalowych. Na swej powierzchni mają umieszczone soczewki, które z jednej strony zgodnie ze swym przeznaczeniem przybliżają i powiększają obraz, wynosząc go w przestrzeń trójwymiarową – z drugiej strony jednak zakłócają bezpośredni z nim kontakt wzrokowy. Dzięki temu obraz staje się nieoczywisty. Nakładają się bowiem na niego odbicia otoczenia korespondujące z pierwotną matrycą, na której został wykonany. Nawarstwiające się soczewki powodują rozbicie formy, fragmentaryczność obrazu, zatarcie go. Obraz staje nie niedostępny. Nie można zobaczyć go w całości, osiągalny jest tylko w kawałkach. Poprzez rozbicie jest ukryty. Niby widoczny, jednak jego odbiór jest zakłócony. Obraz jest wyeksponowany przy równoczesnym schowaniu. Powstałe podziały stanowią iluzję porządku. Mają sprawiać wrażenie „równych, powtarzalnych” W rzeczywistości każda soczewka jest krzywa, piony nie są pionami, poziomy zaś poziomami. Obraz przestaje być podmiotem, nie jest ważny, okazuje się być tylko przyczynkiem do procesu, akcentując sam fakt patrzenia.
Magdalena Parnasow-Kujawa – urodzona 8 sierpnia 1975 roku w Poznaniu. Studia ukończyła z wyróżnieniem na ASP w Poznaniu, na Wydziale Edukacji Artystycznej w dwóch zakresach: krytyki i promotor sztuki oraz edukator artystyczny. Studiowała także na Wydziale Grafiki tej samej uczelni. Zrobiła dyplom z wyróżnieniem w zakresie grafiki warsztatowej i w zakresie malarstwa sztalugowego. Od 2003 roku pracuje na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.