Przejdź do treści

Filip Wierzbicki Nowak | Equilibrium

Otwarcie wystawy 18.11.2024 o godz. 18.00

Galeria AT, ul. Solna 4, Poznań

Wystawa czynna do 29.11.2024 r g. 15:00 – 18:00

Kurator wystawa: Tomasz Wilmański

Filip Wierzbicki Nowak (ur.1985); studiował malarstwo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom obronił w 2012 roku, w pracowni prof. Dominika Lejmana. Był stypendystą Erasmus w AKI Academy of Art & Design, Enschede w Holandii. Doktorat obronił w 2018 roku, habilitację uzyskał w 2024 roku. Obecnie jest adiunktem na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (Pracownia Rysunku). Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych w Polsce, Niemczech, Belgii, Korei m.in. w Kunsthalle Hilsbach (Niemcy), Czong Institute for Contemporary Art (CICA Museum, Korea Południowa), Destelheide (Belgia). Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych m.in. w Nigerii, Japonii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Holandii. Ostatnio odbywał rezydencje artystyczne w Dworp – Belgia, Ferreira do Zezere – Portugalia, Grez-sur-Loing – Francja, Akureyri – Islandia. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

W swoich poszukiwaniach twórczych artysta stawia przede wszystkim pytania o tożsamość, ulotność upływu czasu, nieuchronność przemijania kultur i cywilizacji. Za pomocą różnych mediów, od malarstwa przez grafikę, instalacje, obiekty, działania site-specific, oraz wideo stara się wyartykułować nurtujące problemy dotyczące kondycji współczesnego człowieka. Dla Wierzbickiego Nowaka duża ilość informacji, które przenikają do naszej świadomości każdego dnia stanowi w jego pracy twórczej ważną inspirację, nabierają one nowego sensu, zostają odkryte na nowo odniesienia i konteksty. Poprzez ciągłe eksperymentowanie i aktualizowanie swojej wiedzy o świecie, artysta, jak twierdzi, jest w stanie głębiej zrozumieć teraźniejszość i jej relacje z przeszłością i przyszłością. Odwołując się do motywów egzystencji człowieka, bada wzajemne współzależności międzyludzkie – nieprzewidywalne, tajemnicze i zagadkowe. O najnowszym projekcie wystawy w Galerii AT artysta mówi: „Na wystawie „Equilibrium” („Równowaga”), przedstawiam różne aspekty zbiorowości ludzkiej. Człowiek, który na użytek społeczny przybiera postawę, jakiej oczekuje się od niego w relacjach społecznych, zatraca indywidualność – podporządkowuje się poglądom i zasadom postępowania obowiązującym w danej grupie, stając się swoim zagubionym powidokiem, imitacją samego siebie. Czytając „Ucztę” Platona, poszedłem tropem autora, który pisał, że człowiek jest tylko „połówką człowieka” i dąży do przywrócenia istniejącej pierwotnie całości. Gdzie można ją znaleźć? Wewnątrz siebie, a może w drugim człowieku? Czy brakującym pierwiastkiem jest jungowska Aenima u mężczyzny, a Animus u kobiety? A może idąc za J. Campbellem (…) „centrum znajduje się naprzeciw ciebie, w drugiej osobie. Taki jest mitologiczny sposób istnienia człowieka jako jednostki. Jesteś centralną górą, a ta centralna góra jest wszędzie”.

Wystawa p.t. „Equilibrium” jest drugą indywidualną prezentacją prac Filipa Wierzbickiego Nowaka                        w Galerii AT („Styggforsen”, 2019).

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 05.11.2024, 12:57
  • Ostatnia edycja: 05.11.2024, 12:57