Przejdź do treści

Alicja Kępińska | Mówić o sztuce

Kuratorka: Anna Borowiec
Galeria Rotunda, Budynek A, Al. Marcinkowskiego 29
8.11 – 1.12.2024

Wystawa „Mówić o sztuce” przypomina postać Profesor Alicji Kępińskiej, teoretyczki i krytyczki sztuki współczesnej, która przez prawie pięćdziesiąt lat związana była z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Pracę na uczelni rozpoczęła w 1960 roku, kiedy jej rektorem był Hipolit Polański. Po reformie przeprowadzonej w 1965 roku przez kolejnego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, prof. Stanisława Teisseyre’a, była obok Magdaleny Abakanowicz i Magdaleny Więcek-Wnukowej, jedną z pierwszych kobiet na stanowisku kierowniczym. Została wówczas szefową nowopowstałej Międzywydziałowej Katedry Przedmiotów Teoretycznych, zapoczątkowując rozwój studiów z zakresu wiedzy o sztuce na uczelni. W zbiorach Biblioteki UAP znajduje się jej księgozbiór przekazany po śmierci Kępińskiej przez córkę Małgorzatę.

Alicja Kępińska (1932-2019) w 1959 roku ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stopień doktora uzyskała w 1965 roku (Uniwersytet Warszawski), a w 1983 roku nadano jej tytuł profesora nauk humanistycznych za rozprawę Żywioł i mit. Żywioł i chaos jako wartości w sztuce (Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk). Była autorką książek, m.in. Nowa sztuka: sztuka polska w latach 1945-1978(1981), Energie sztuki (1990), Sztuka w kulturze płynności (2003), a także kilkuset artykułów i rozpraw naukowych poświęconych sztuce współczesnej. Interesowała ją ponowoczesność, pogranicza sztuki i jej powiązania z najnowszymi teoriami z obszaru współczesnej humanistyki i filozofii. W swoich badaniach tropiła najnowsze zjawiska zachodzące w sztuce, uważając, że to, co jeszcze nie opisane, jest przyszłością naszego myślenia o świecie. „Sztuka ma przy tym fenomenalny talent do zasysania przyszłości ku sobie. W ten sposób nie jest bezpiecznie snuć przewidywania[1]”  – mówiła w jednym z wywiadów.

Była promotorką kilkuset prac magisterskich i licencjackich. Od 2014 roku Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu organizuje konkurs na najlepszą magisterską pracę teoretyczną imienia prof. Alicji Kępińskiej. Uroczyste wręczanie nagród laureatom nagrody odbywa się podczas gali Konkursu im. Marii Dokowicz.


[1] Rozmowa ma trwać. Z Alicją Kępińską rozmawia Ewa Wójtowicz, „Zeszyty Artystyczne” nr 19, 2010, s. 75.

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 06.11.2024, 13:11
  • Ostatnia edycja: 06.11.2024, 13:11