29 października 2024 roku o godz. 19:00
Palacio de Colomina, siedziba Uniwersytetu CEU im. Kardynała Herrery w Walencji
Wystawa czynna będzie od 29 października do 28 listopada 2024
Serdecznie zapraszam na otwarcie kolejnej już odsłony wystawy „Projekt Walizka”, które odbędzie się w Palacio de Colomina, siedzibie Uniwersytetu CEU im. Kardynała Herrery w Walencji w dniu 29 października 2024 roku o godz. 19.00. Wystawa czynna będzie od 29 października do 28 listopada 2024 roku. Z przyjemnością informuję, że Honorowy Konsul Genralny RP w Walencji Pan Ramón Sentís Durán, wraz z Profesorem Panem Vicente Navarro de Luján, Rektorem Honorowym Uniwersytetu CEU im. Kardynała Herrery objęli to wydarzenie artystyczne swoim patronatem honorowym.
19 kwietnia 2021 roku w czasie pandemii Projekt Walizka zainaugurowały dwie równolegle wystawy. Pierwsza w formie fizycznej w Galerii Szewska na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Druga zaś w wersji cyfrowej w Galerii Pixel na Akademii Sztuk Pięknych im W. Strzemińskiego w Łodzi. Kolejne pandemiczne odsłony wędrującej Walizki w 2021 roku miały miejsce w : Galerii R+ na Akademii Sztuki w Szczecinie, Galerii Feininger w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury oraz w Teatrze Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. W tym samym roku Projekt Walizka w formie cyfrowej prezentowany był na Sympozjum MEDEA w Salonikach a także na 17 Festiwalu Sztuki Cyfrowej TACTUS w Atenach w Grecji. Do pewnego momentu Walizka była symbolem ucieczki od ograniczeń, będących następstwem pandemii COVID 19. Jednak 24 lutego 2022 roku Projekt nabrał dla mnie zupełnie innego znaczenia. Wojska rosyjskie napadły na Ukrainę i przyczyniły się do największej od czasu II Wojny Światowej masowej emigracji ludności w Europie. Ciszę pandemii zastąpił wybuch bomb i płacz ukraińskich matek i ich dzieci. Dlatego projekt ten od tego momentu postanowiłem poświęcić wszystkim tym, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów poprzez zbrodnicze działania rosyjskich agresorów. Projekt Walizka prezentowany był też na kolejnych pokazach w Galerii 113 na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie oraz w Galerii Szklarnia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 2023 roku wystawa prezentowana była w Galerii Ratusz w Koszalinie oraz w Galerii Koridor na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego w Republice Czeskiej. Przez cały czas funkcjonowania Projektu Walizka powiększał się skład osobowy artystów zapraszanych do Projektu. Obecnie udział w nim bierze 46 artystek i artystów reprezentujących 10 krajów.
Chcę bardzo podziękować wszystkim, którzy wspierali mnie w tym przedsięwzięciu. Bez Was ten projekt pozostałby jedynie w mojej głowie.
Zbigniew Szot
„ …Teatralny niemal rekwizyt wstawiony w realny świat skłania do kontemplacji, nad tym, która z rzeczywistości jest w istocie tą realną. Ta, którą oglądamy za oknem, czy ta wyimaginowana, w której możemy śledzić trasę przesyłki. Teatralizacja / realizacja projektu zakłada dodatkowe obowiązki, jakie (autor pomysłu) proponuje zaproszonym artystom. Każdy z twórców staje się…kuratorem i narratorem, co tworzy klimat niejednoznacznej opowieści. Nie wiemy też, w której osobie narracja jest prowadzona i czy w ogóle jest jakiś jeden narrator tej podróży. Zawartość walizki stanowi esencję projektu, a jej przemieszczanie się, każdy kolejny przystanek jest rodzajem spektaklu działania performatywnego wobec i z walizką. Artyści z jednej strony biorą udział w wystawie prezentując swoje prace, ale również aranżują ją, by na koniec spakować i wprawić ją w ruch, zdobiąc ją np. sygnaturą. Wysyłają ją w kolejną podróż, w której zatraca się podstawowa relacja pomiędzy artystą, a kuratorem, między aktorem, a reżyserem. Przypomina to raczej konstrukcję narracji szkatułkowej, w której już nie wiemy kto gra jaką rolę. Jak w Rękopisie znalezionym w Saragossie Jana Potockiego, ze świetną ekranizacją Jerzego Wojciecha Hasa, gdzie opowieść znajduje się w kolejnej opowieści. Gdzie gubimy się w realnym i opowiadanym świecie. Gdzie wymyślone wątki stają się realnymi, a realne tracą na ważności. Projekt Walizka tym prostym zabiegiem syntetyzuje bardzo wiele aktualnie nurtujących nas problemów symultanicznie pisząc scenariusz oparty na rzeczywistości.”
dr hab. Tomasz Kalitko prof. UAP