OD_NOWA | ZIEMIA JAŁOWA –  ZIEMIA ŻYWA

Wystawa poplenerowa prac osób studenckich Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu – Kotusz 2024.

Weronika Andrzejak, Oliwia Brzęczek, Maciej Kominowski, Przemysław Kruszyna, Anna Mandziak, Anna Nowak, Mikołaj Smolarek, Weronika Wołyńska, Paulina Motyl, Jakub Lewandowski

Miejsce: „PIĘTRO_2.0”, Al. Marcinkowskiego 29, Poznań

Czas trwania wystawy: 16.10. – 31.10.2024 r.

Pierwsza odsłona wystawy została zaprezentowana podczas 23. Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA 2024 w Rawiczu w dniach 31.07. – 03. 08. 2024 r. Pragniemy z początkiem nowego roku akademickiego powtórnie zaprezentować wystawę prac studentów w nowo powstałej przestrzeni wystawienniczej realizacji i działań Wydziału Rzeźby UAP – „PIĘTRO_2.0”, mieszczącego się przy Rektoracie UAP.

Kuratorzy wystawy: Jarosław Bogucki, Dawid Szafrański

Wielowątkowość tematu „OD_NOWA. ZIEMIA JAŁOWA – ZIEMIA ŻYWA” otwiera drzwi do bogatej interpretacji, obejmującej zarówno historyczne konotacje związane z miejscem pleneru i jego okolicą, jak i współczesne realia geopolityczne. Plener odbył się w czasie wiosny, symbolizującej odrodzenie życia i natury. Z popiołu wyłania się nowe życie, pozostawiając swój ślad i cyklicznie odtwarzając proces narodzin, wzrostu i końca, tworząc nieustanną pętlę przemiany.

Powstałe realizacje nawiązywały m.in. do popularnego w latach 60. XX wieku nurtu „sztuki ziemi” (land art), co otworzyło szerokie pole dla kreatywności i eksperymentów z naturalnymi materiałami oraz przestrzenią pobliskich pól i lasów. Prace były przygotowane „in situ”, czyli dostosowane do wybranej przestrzeni i związane bezpośrednio z charakterem i kontekstem znalezionego miejsca. Taka forma tworzenia pozwalała na organiczne wkomponowanie dzieła w otoczenie, wykorzystując jego unikalne cechy i inspiracje płynące z otaczającego krajobrazu. Dzięki temu studenci mogli w pełni wykorzystać specyfikę plenerowego charakteru swoich działań.

Podczas trwania pleneru, oprócz prac studenckich, odbyły się również plenerowe wypały ceramiki i wytopy aluminium. W przedostatni dzień pleneru zorganizowano podsumowanie, podczas którego zaprezentowano powstałe realizacje lokalnym mieszkańcom oraz zaproszonym gościom.

Plener zrealizowano w dniach 22.04 – 28.04.2024 r. na terenie miejscowości Kotusz, w Bazie Noclegowej przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Kamieńcu.

Prowadzący Plener WR UAP  – KOTUSZ 2024

dr hab. Jarosław Bogucki prof. UAP / dr Dawid Szafrański ad.

Organizator pleneru: Wydział Rzeźby UAP

Partner: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Kamieńcu

Sponsorzy: TARTAK LEŚNY – Wielichowo, ANEKS – Zaopatrzenie Rolnictwa – Wielichowo / Plastowo

• Autor: Michał Jaborski