Przejdź do treści

Ireneusz Domagała | Czy zawsze chodziło o maskę?

Galeria Nowa Scena UAP, Al. Marcinkowskiego 28
wernisaż: 19.11.2024, g. 18:00
20.11.2024 – 8.12.2024  
Zespół kuratorski i aranżacyjny: Katarzyna Podgórska-Glonti, Ewa Mróz-Pacholczyk, Karolina Grzeszczuk, Justyna Ryczek

Konserwacja wybranych prac graficznych została przeprowadzona w Interdyscyplinarnej Pracowni Dokumentacji i Ochrony Konserwatorskiej Sztuki Nowoczesnej dr hab. Moniki Korony, prof. UAP.

Podziękowania dla Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu, Polskiego Teatru Tańca, Teatru Animacji, Teatru Zagłębia, Opery Śląskiej w Bytomiu, Centrum Scenografii Polskiej oraz spadkobierców za udostępnienie zbiorów archiwalnych.


Ireneusz Domagała

Wybitny scenograf, kostiumograf i grafik, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (UAP), związany w ostatnich latach z Katedrą Ubioru Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii, w której prowadził własną Pracownię.

W czasie nauki w Technikum Mechanicznym w Radomiu Ireneusz Domagała jednocześnie uczęszczał do Ogniska Plastycznego, co przełożyło się na jego dalsze zawodowe wybory. 
W 1979 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej w PWSSP (obecnie UAP) i od tego czasu był nierozłącznie związany z macierzystą uczelnią. Studiował w pracowniach Waldemara Świerzego, Lucjana Mianowskiego, Antoniego Zydronia i Magdaleny Abakanowicz, która rozbudziła w nim fascynację miękkimi strukturami.

W 1983 roku w kostiumie artysty zagrała w teatrze Krystyna Feldman, dwa lata później autor przygotował dla Teatru Dramatycznego w Elblągu scenografię do “Ożenku”. 
Prof. Domagała odbył staże pedagogiczno – artystyczne w 1984 r. w Brukseli w Saint Lucas Hoger Instituut voor Beeldende Kunsten i w 1985 r. w Instituto de Artes Plásticas de Taxco w Meksyku. 

W latach 1990–2016 kierował XII Pracownią Rysunku, a w latach 2011–2021 Pracownią Kostiumu Teatralnego. Pełnił również funkcję kierownika Katedry Rysunku oraz Katedry Ubioru. 

Był autorem ponad 60 projektów scenograficznych i kostiumowych dla teatrów w Polsce oraz w Niemczech i USA. Był uczestnikiem kilkunastu wystaw indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. 

Ireneusz Domagała w 2005 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 2013 Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2024, pośmiertnie.

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 30.10.2024, 15:00
  • Ostatnia edycja: 30.10.2024, 15:00