Dawid Szafrański | POSTSCRIPTUM

Wernisaż: 18.10.2024 r. / piątek /, godz.18:00

Galeria Sala Piecowa

Dom Kultury w Rawiczu, ul. Targowa 1, 63-900 Rawicz

Czas trwania wystawy: 19.10. – 31.10.2024 r.

Kurator wystawy: Tomasz Bzdęga

Indywidualna wystawa Dawida Szafrańskiego ” POSTSCRIPTUM | obiekt_ działanie_ dokumentacja”, jest jednym z podsumowań wybranych realizacji autora o charakterze performatywno – widowiskowym oraz działań w obszarze kultury, które odbywały się na terenie powiatu grodziskiego w roku 2023, a ostatnie podczas tegorocznej czerwcowej „Nocy Kupały” w miejscowości Kamieniec. Wystawa składa się z projekcji obrazów ruchomych – form wideo, jak również fotografii wielkoformatowych prezentujących często fragmenty miejsc, obecności wielopokoleniowego odbiorcy, czy też powstałych – wypadkowych autorskich „notatek” – nie związanych bezpośrednio z pierwotnie zamierzonym otwartym procesem działań twórczych z publicznością. Te autorskie refleksje są dopiskiem do wspomnianych działań tworzących inną, nową jakość. Budowa i tworzenia różnego rodzaju pieców do wypału ceramiki, czy też finalnie samego widowiska plenerowego, upowszechnianie, edukacja plastyczna w lokalnej społeczności i zdobyta wiedza przez Szafrańskiego, również wynikająca z doświadczeń technologiczno – warsztatowych stały się pretekstem do powstania tej wystawy.

Serdecznie zapraszam. Tomasz Bzdęga

Organizator: Dom Kultury w Rawiczu, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Wydział Rzeźby UAP

Rzeźba, instalacje i video art to obszar zainteresowań Dawida Szafrańskiego (ur. 1980 r. w Gorzowie Wielkopolskim), artysty wszechstronnego mieszkającego w Wielichowie i Poznaniu. W 2006 roku ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych i otrzymał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych. Jego praca doktorska z 2013 roku nosiła tytuł „Obiekt i obraz ruchomy – wzajemne przenikanie się obszarów a przestrzeń publiczna”.  Od 2013 roku Adiunkt w 2 Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych na Wydziale Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Od 2023 roku Prodziekan Wydziału Rzeźby UA w Poznaniu. Obecnie powołany na pełniącego obowiązki kierownika 5 Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych WR UAP.W 2012 roku został Laureatem Medalu Młodego Pozytywisty, a w 2018 roku otrzymał odznakę ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Szczególną uwagę w swoich pracach poświęca obszarom społeczno-socjologicznym i problematyce współczesnych mediów.

• Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 16.10.2024, 10:48