Przejdź do treści

Szymon Szymankiewicz, Inne obszary, inne formaty

Galeria Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim (ul. Królowej Jadwigi 10).

Wernisaż w piątek, 6 września 2024, godz. 19.00 (wystawa dostępna do 27 września br.).

Szymon Szymankiewicz.

Łodzianin, rocznik 1985. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i jej wykładowca. Zaangażowany i kreatywny w obszarze wizualnej problematyki społecznej.

Szymon Szymankiewicz działa na polu grafiki projektowej od kilkunastu lat. Bardzo szybko dołączył do coraz liczniejszych w Polsce projektantów posługujących się powściągliwą, ascetyczną formą. Szczególnie w ostatnich latach jego aktywność artystyczna nabrała dużego przyśpieszenia, przynosząc mu szereg nagród na międzynarodowych i krajowych przeglądach plakatu. Niezależnie od realizacji tradycyjnych zleceń na plakat w formie wydruków na papierze ogromna ich liczba powstała w postaci plików cyfrowych, dostępnych w mediach społecznościowych. Są to felietony cyfrowe, reagujące błyskawicznie na aktualne tematy społeczno-polityczne, poddane regułom projektowym plakatu, ale jeszcze bardziej zwięzłe, z reguły pozbawione tytułu. Ich najważniejszą zaletą jest szybkość i powszechność rozpowszechniania. Te cechy technologii cyfrowej w projektowaniu graficznym stawiają pytanie, czy nie stoi ono przed podobną rewolucją, jaką z początkiem wieku przeszła fotografia, film i telewizja.

Szymankiewicz urodził się w 1985 roku w Łodzi. Studia w latach 2005-2012 odbył na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, obecnie noszącym imię Magdaleny Abakanowicz, z którym związał się zawodowo pracą pedagogiczną. W 2023 roku, po obronie z wyróżnieniem pracy doktorskiej na temat „Czas plakatu. Obrazy już kiedyś widziane” zostaje adiunktem w Pracowni Plakatu II kierowanej przez prof. Eugeniusza Skorwidera. Wykładał również na prywatnej uczelni Collegium da Vinci w Poznaniu.

Aktywność projektowa Szymankiewicza, Skorwidera i innych bliskich w działaniu grafików, przeniesiona na obszar mediów społecznościowych spowodowała gwałtowne odrodzenie plakatu politycznego. Realizacje te celnością trafienia niejednokrotnie wywoływały protesty ze strony adresatów tych przesłań.

Działalność projektowa Szymankiewicza nie ogranicza się tylko do plakatu. Grafik projektuje okładki książkowe, ilustracje, angażuje się w wielodyscyplinarne działania plastyczne. W ciągu zaledwie dekady uczestniczył w blisko 200 międzynarodowych przeglądach plakatu i innych zbiorowych wystawach tej dyscypliny. Mógł to uczynić ze względu na własną samodyscyplinę, dużą sprawność warsztatową i umiejętność żonglowania powszechnymi symbolami nadając im nowe znaczenia.

Zdzisław Szubert,

wstęp do Plakaty/Posters. Szymon Szymankiewicz, wydawnictwa Bosz.

Wystawa pod patronatem Uniwersytetu Artystycznego im M. Abakanowicz w Poznaniu.

#galeriawsieci, #wernisaz, #galeriasztukiwspolczesnejostrow, #gsw, #gswostrow, #Galeria Sztuki Współczesnej, #Szymon Szymankiewicz, #UAP, #Uniwersytet Artystyczny Poznań,

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 30.08.2024, 18:46
  • Ostatnia edycja: 30.08.2024, 18:46