(RE)LOCATIONS (RE)LOKACJE (徙) 徒

• Aleksiej Luniow

Curators:

Agnieszka Mori, Zoe Chan, Max Skorwider, Witold Modrzejewski

Artists throughout history have embraced relocation as a significant aspect of their creative journey – moving to new places for a variety of reasons – to seek fresh inspiration, find supportive patrons, improve their living conditions, or respond to political circumstances.

The act of emigration offers artists a chance to expand their horizons and connect with new audiences, while also promoting cultural exchange and fostering a greater understanding of the harmony of our world. Relocation can also be seen as a way for artists to challenge dominant narratives, power structures, and to explore different perspectives and experiences. It can be used to create works that reflect on issues such as migration, identity, cultural hybridity, and transnationalism. By drawing attention to the experiences of those who have been uprooted from their homes, artists are helping to create empathy and understanding in a world that can often seem divided and indifferent.

The collaborative project (Re)Locations, initiated by Hong Kong-based curators Zoe Chan and Agnieszka Mori, had its inaugural exhibition at the Fringe Club in Hong Kong in January 2024. This project is dedicated to exploring the theme of migration through the works of artists who might have a personal connection to the subject, either through their own experiences of relocation or through unique perspectives on the matter.

The second edition of (Re)Locations is hosted at the Magdalena Abakanowicz University of the Arts in Poznań, Poland, in collaboration with Polish curators Max Skorwider and Witold Modrzejewski. The contrast between dynamic, moving images, objects and static, still images is used to underscore the emotions tied to relocating to a new place or returning to a former home.

As the exhibition expands to new locations, the influences from each place fuse and mix, redefining the concept of (Re)Locations. Just as transplants to a new city redefine what that city means, fresh art is cultivated to form a complex tapestry of a shifting modern world where „local” no longer refers solely to a natural-born native.

(RE)LOCATIONS

(RE)LOKACJE

(徙) 徒

Otwarcie: 27 July 2024 (Saturday), 6pm

Daty: 28.07 – 04.08.2024

Miejsce  Atrium, Magdalena Abakanowicz University of the Arts Poznań

Artyści:

• Paul Shepherd & Picture Rhythm Studios
  • Mia Yao & Ray LC
  • Witold Modrzejewski
  • Max Skorwider
  • Aga Mori
  • Sergey Shabohin
  • Michał Tatarkiewicz
  • Dmytr Krasnyi
  • Karolina Jacewicz
  • Aleksiej Luniow

Kuratorzy i kuratorki:

Agnieszka Mori, Zoe Chan, Max Skorwider, Witold Modrzejewski

Na przestrzeni dziejów, artyści i artystki postrzegali relokacje  jako istotny element drogi twórczej. W poszukiwaniu inspiracji, wsparcia, lepszych warunków życia lub reagując na uwarunkowania polityczne, emigracja stanowiła istotny aspekt lub przyczynę, dla której rozwijała się ich kariera.

Nierzadko współczesne realizacje odzwierciedlają tematykę migracji, poszukiwania tożsamości, hybrydowości kulturowej oraz transnacjonalizmu, co przyczynia się do głębszego wzajemnego zrozumienia, tolerancji, wzrostu empatii, może być też istotnym elementem prowokującym do dyskusji.

Projekt (Re)Lokacje, zapoczątkowany przez kuratorki Zoe Chan i Agnieszkę Mori z Hongkongu, kładzie nacisk na eksplorację zagadnienia migracji poprzez zestawienie prac artystycznych z różnych stron świata, które mają osobiste powiązania z tematem migracji bądź prezentują unikalne spojrzenie na ową tematykę. Projekt zrealizowany w Hongkongu w styczniu 2024 r. w kultowej Galerii Klubu Fringe, prezentował głównie prace artystów i artystek, którzy przenieśli swoje życie z różnych względów do tego multikulturalnego miasta, od lat będącego domem dla obywateli  całego świata.  Ponadto do projektu zaproszono artystów  z Polski i Białorusi poszerzając aspekt relokacji o nowe spojrzenie.

Pokazywana tu w Poznaniu druga edycja (Re)Lokacji na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu we współpracy z kuratorami Maxem Skorwiderem i Witoldem Modrzejewskim, koncentruje się na kontraście pomiędzy dynamicznymi, ruchomymi obrazami, obiektami oraz  grafikami  podkreślając emocje towarzyszące szeroko rozumianym zmianom. Poznańska wystawa  prezentuje prace artystów i artystek z Polski oraz z Białorusi, obecnie w Poznaniu mieszkających a także prace artystów i artystek  na co dzień żyjących i pracujących  w Hongkongu, pochodzących z m.in. z Chin i USA, dla których Hongkong stał się domem po wielu latach życia w różnych miejscach na świecie. Poprzez kolejne edycje wystawy w nowych  lokalizacjach, mamy nadzieję, że wpływy kulturowe z poszczególnych miejsc będą się łączyć i mieszać, kreując nowe znaczenia relokacji.

Dzięki analizie tych procesów powstaje bogaty mozaikowy obraz zmieniającego się świata współczesnego, w którym termin „lokalny” zyskuje nowe, bardziej złożone znaczenie.

• Opublikowano: 25.07.2024, 18:48
  • Ostatnia edycja: 25.07.2024, 18:49