Wystawa osób studenckich z Pracowni Sztuki w Perspektywie Międzykulturowej WEAiK UAP
I. wystawa 13.07 – 25.07.2024, II wystawa 26.07-4.08.2024;
Fundacja PSW Promocji Sztuki Współczesnej @fundacja_psw / www.fpsw.org oraz dr hab. Sonia Rammer – osoba dydaktyczna z Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. M. Abakanowicz.
Projekt finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Strategii rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2023–2027″
Weronika Kocewiak
Wsparcie merytoryczne: Sonia Rammer
Dyrektorka artystyczna: Ania Muszyńska
Oprawa graficzna: Kamil Kucharzewski, Weronika Kocewiak @60m96_graphics
Dni i godziny otwarcia: wtorek, środa, czwartek w godz. 17:00 – 20:00 oraz sobota w godz. 12:00 – 15:00.
Projekt RELACJA Z PRACOWNI, to seria dwóch wystaw zrealizowanych w wynik współpracy pomiędzy Fundacją PSW Promocji Sztuki Współczesnej w Warszawie a Pracownią Sztuki w Perspektywie Międzykulturowej dr hab. Sonii Rammer Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. M. Abakanowicz. Przedsięwzięcie skupia się na budowaniu współpracy pomiędzy poznańskim środowiskiem artystycznym, a Fundacją PSW, będącą podmiotem kultury w Warszawie.
W ramach wystaw zostaną pokazane autorskie realizacje osób studiujących z Pracowni, w pierwszej kolejności wystawa zbiorowa w dniach 13 – 25.07.2024, przy udziale: Mikołaj Thiel, Anna Maria Pilarska, Antonina Karczewska, Julia Pietrzak, Dominika Szal, Daniel Malinowski, Agnieszka Olejniczak, Weronika Szaładzińska, Stanisław Korycki, Zuzanna Knapik oraz w ramach drugiego wydarzenia w dniach 26 lipca – 4 sierpnia 2024 odbędzie się wystawa indywidualna instalacji Lidii Boćwińskiej. Prezentowane prace zostały zrealizowane w b.r. akademickim pod opieką dr hab. Sonii Rammer i asyst. staż. Weroniką Kocewiak, pośród nich, m.in. prace intermedialne, w tym tworzone w mediach tradycyjnych (rzeźba, tkanina artystyczna, rysunek, obiekty artystyczne) i prace audiowizualne (instalacje dźwiękowe, prace wideo oraz fotograficzne).
Zaproponowany zbiór prac to wielowątkowa narracja, której punktem wspólnym jest metodologia działania wystawianych twórców, czyli wrażliwa obserwacja rzeczywistości w odniesieniu do trzech, wiodących zagadnień w Pracowni: nomadyzmu, posthumanizmu i tożsamości. Osoby artystyczne, dzięki pogłębionemu procesowi twórczemu i wsparciu merytorycznemu prowadzących wypracowały syntetyczne i aktualne realizacje, którym daleko do migawek danych z porannego scrollingu, a wykorzystane zabiegi formalne w pracach oraz podjęta tematyka, niekiedy pozbawiają widzkę – bezpiecznej, wygodnej pozycji – obserwatorki spektaklu życia, a w zamian stawiają w pozycji czynnej i aktywnej uczestniczki.