wernisaż: 03.07.2024, g. 18.00
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, ul. Szyperska 2/8
03-14.07.2024
Krzysztof Balcerowiak
Andrzej Bobrowski
Stefan Ficner
Milena Hościłło
Dorota Jonkajtis
Maciej Kozłowski
Maciej Kurak
Kamila Lukaszczyk
Agnieszka Maćkowiak
Maryna Mazur
Maja Michalska
Witold Modrzejewski
Grzegorz Nowicki
Monika Pich
Piotr Szurek
Michał Tatarkiewicz
Radosław Włodarski
Wystawa prezentuje prace artystek_ów związanych z grupą 404, którzy przygotowali prace w odpowiedzi na zaproponowany przez Macieja Kuraka, jednego z autorów eksponowanych prac, tytuł wystawy – „Lotna Premia”.
Termin „Lotna premia” używany jest w dyscyplinach sportowych, w tym w kolarstwie szosowym, na określenie miejsca na trasie wyścigu, za którego minięcie na pierwszych pozycjach zawodnicy otrzymują dodatkowe punkty, nagrody. To jeden z etapów wyścigu, wyłaniający zwycięzcy danej konkurencji. Wystawa zadaje więc pytanie czy model rywalizacji sportowej, sposób zorganizowania pola sportu, w tym wyłaniania zwycięzców w grze sportowej możemy odnieść również do pola sztuki? Czy „premia lotna” w polu sztuki to kolejne miejsce konkurencji w niekończącym się maratonie konkursów o grant artystyczny, stypendium, nagrodę, wystawę. Czy ich zwycięzca bierze wszystko i ściąga na siebie całą uwagę niczym lider peletonu w żółtej koszulce. I co z resztą peletonu, bez której zwycięstwo byłoby niemożliwe.
Kierując uwagę na metafory sportowe w odniesieniu do sztuki, w tym zasadniczą dla sportu metaforę „konkurencji”, „rywalizacji”, wystawa przypomina jednocześnie o ideologii, w której metafory sportowe „pracują” najintensywniej – o kapitalizmie. Dominującym dziś systemie, w którym nieuchronnie funkcjonuje też pole sztuki i dla którego samo też jest funkcjonalne.
Artystki i artyści Grupy 404 działającej od 2014 roku, swoją aktywność koncentrują na działaniach społecznie zaangażowanych oraz zajmują się konstruowaniem przekazu wizualnego odnoszącego się bezpośrednio do formy prezentacji w sztuce. Spójną wypowiedź wypracowaną przez artystki_ów współtworzą prace graficzne i ich elementy kontekstualne (aranżacja i miejsce prezentacji, zjawiska społeczne, teksty). Specyfika działania grupy eksponuje potencjał koncepcyjno-procesualny sztuki pozbawiając jej charakteru towarowego. Działania artystyczne grupy są użyteczne nastawione na zmiany uaktywniające widza. Od początku funkcjonowania grupy realizowany jest projekt artystyczny Bunt. Nowe ekspresje odnoszący się do sztuki awangardowej w kontekście współczesnych zagadnień w relacjach społecznych.
Tekst kuratorski: Dorota Grobelna
Organizacja i koordynacja: Maciej Kozłowski, Kamila Lukaszczyk, Witold Modrzejewski, Marta Chudy