Wystawy prac uczestników i uczestniczek Uniwersytetu Artystycznego III Wieku sekcji rysunek, malarstwo i ikony

MALARSTWO

8-16.07.2024

IKONY

Galeria Duża Scena UAP, ul. Wodna 24
8-21.07.2024

RYSUNEK

Galeria Szewska 16, ul. Szewska 16
8-20.07.2024

MALARSTWO
8-16.07.2024
Wystawa prezentuje prace, które powstały w pracowni sekcji Malarstwa na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w roku akademickim 2023/2024. Realizacje, które można oglądać w Galerii Nowa Scena UAP, to obrazy przedstawiające szeroki wachlarz indywidualnych wypowiedzi artystycznych ujętych w różnych stylach i tematach. Przedstawiane, podczas wystawy prace, są wielowątkowymi odpowiedziami na hasła i zadania proponowane podczas kilkumiesięcznych zajęć. Zatem, są dzieła o charakterze nawiązującym do poszukiwań w ramach klasycznego malarstwa, ale także i formy, którym bliżej do szeroko pojmowanej sztuki nowoczesnej. Powołując się na treści programowe, które były realizowane podczas kursów, osoby uczestniczące w zajęciach UATW, sekcji: malarstwo były zapoznawane z wszelkimi instrumentami kreacji artystycznej, jak i opracowywały zagadnienia związane naturą, pejzażem, architekturą. Na zajęciach były także omawiane kwestie różnych technik i technologii. Wykonywany był szereg eksperymentów, ale także, podczas spotkań, był czas na rozmowy, nauki i debaty o m.in. o kompozycji, kolorystyce, przestrzeni, iluzji, perspektywie oraz kontraście, jaki i sztuce, w myśl rozważań teoretycznych o malarstwie i malarzach.

IKONY
Galeria Duża Scena UAP, ul. Wodna 24
8-21.07.2024
Wystawa prezentuje ikony, które powstały w pracowni sekcji Ikonopisanie na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w roku akademickim 2023/2024. Założeniem pracy tej sekcji jest wprowadzenie uczestników warsztatów w świat ikony z kręgu bizantyjsko – słowiańskiego. To swoiste zanurzenie dokonuje się poprzez zaznajomienie studentów z techniką dawnych mistrzów oraz średniowiecznym sposobem zobrazowania treści teologicznych, przeniesionych na ikony. Powoli odkrywany, swoisty kod kolorystyczno- tematyczny, pozwala docenić bogactwo zawarte w ikonach; zrozumieć reguły, które obowiązywały ikonopisarzy od wieków. Jest to punkt wyjścia do pracy nad tworzeniem ikony. Ten wieloetapowy proces wymaga od piszącego (ikonopisa) cierpliwości, dokładności i precyzji, gdyż techniczna biegłość decyduje o pięknie końcowego efektu. Kolejne etapy, od zagruntowania deski poprzez naniesienie rysunku, złocenie i wreszcie nakładanie kolorów, są także etapami na drodze duchowego rozwoju oraz wewnętrznej pracy nad sobą, nad opanowaniem niecierpliwości i nauką pokory na drodze zdobywania poszczególnych umiejętności technicznych. Ikony tworzące wystawę zostały napisane zgodnie z zasadami tradycyjnej techniki tempery jajecznej, która polega na przygotowaniu farb z pigmentów naturalnych (ziemnych, mineralnych oraz roślinnych) z dodatkiem emulsji z wody i żółtka kurzego jako spoiwa.

RYSUNEK
Galeria Szewska 16, ul. Szewska 16
8-20.07.2024
Wystawa prezentuje prace, które powstały w pracowni sekcji Rysunku na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w roku akademickim 2023/2024.
W ramach zajęć Uczestnicy i Uczestniczki realizowali program oparty na pracy z różnymi technikami takimi jak: ołówek, węgiel, piórko i tusz, pastele, kolaż. Tematyka wykonywanych realizacji plastycznych była szeroka i wielowątkowa, obejmowała prace studyjne – rysunki z natury, jak i własne kompozycje. Zajęcia z rysunku były także momentem rozpatrywania zagadnień związanych z kompozycją, walorem, światłocieniem, linią, barwą, perspektywą i kontrastem.

Ekspozycja jest ukoronowaniem oraz podsumowaniem zmagań manualnych i intelektualnych Osób uczestniczących w spotkaniach, a zarazem daje możliwość przedstawienie dokonań szerszej publiczności. Jest także doskonałym momentem na spotkanie, wymianę myśli i ukazanie, iż w każdym wieku można aktywnie i twórczo prowadzić swoje życie.

• Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 28.06.2024, 13:57