Przejdź do treści

Od Kreacji Do Rzeczy

VI edycja międzynarodowego projektu artystycznego

Wystawa: 28.06-30.09.2024

Pokaz: 28.06.2024 godz. 17:00

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

ul. Kościelna 1

Międzynarodowy i wieloelementowy projekt artystyczny „Od kreacji do rzeczy”, zainicjowany został w 2018 przez Pracownię Sztuk Projektowych w UAM w Kaliszu i realizowany jest cyklicznie we współpracy z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Jego głównym celem jest realizacja wystaw, pokazów mody, spotkań edukacyjnych i konfrontacji naukowo-artystycznych.  Projekt w 2023 roku znalazł się w gronie laureatów konkursu programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (IDUB) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując wsparcie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Działania w nim ujęte mają charakter interdyscyplinarny, łączący sztuki piękne i sztuki projektowe, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy ze środowiskiem naukowo-artystycznym i społeczno-gospodarczym.  

Projekt, jest efektem spotkania i splotu dążeń, celów i działań realizowanych przez Pracownię Sztuk Projektowych WP-A UAM w Kaliszu oraz jej partnerów z uczelni artystycznych z Łodzi, Poznania, Ukrainy, Turcji, Stanów Zjednoczonych, a także Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i przedstawicieli branży przemysłowej związanej z produkcją tekstyliów i ubiorów. Realizowane działania, służą promowaniu działalności artystycznej i projektowej, stwarzają możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem wielu zaangażowanych w projekt osób i środowisk. Współpraca akademicka z ośmioma ośrodkami: Akademią Sztuk Pięknych. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Uniwersytetem Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Akademią Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, Politechniką Łódzką, Akademią Sztuk Pięknych we Lwowie, Akademią Dekoracyjnej Sztuki Stosowanej i Projektowania im. M. Boychuka w Kijowie, Çanakkale Onsekiz Mart University w Turcji, Uniwersytetem UMass Lowell w USA,  powiększyła przestrzeń konfrontacji o nowe obszary wiedzy i kompetencji poznawczych, co sprzyja wymianie doświadczeń i rozszerza relacje między teoretycznymi i praktycznymi aspektami współczesnej edukacji. Przyjęta koncepcja służy prezentowaniu nowych idei, rozwija potencjał twórczy i wyobraźnię, umożliwia poznawanie różnych technik tworzenia i prezentowania artystycznej formy ubioru. Uczestniczącym w projekcie studentom pozwala doświadczać, badać, analizować a tym samym zwiększać kompetencje do odbioru sztuki współczesnej.

W ramach projektu zorganizowano trzy edycje konkurów dla studentów i absolwentów PSP, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. Jury konkursów, składające się z przedstawicieli sztuki, edukacji i środowiska biznesu nagradzało najciekawsze pomysły i realizacje. W maju 2023 roku na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu odbyło się Międzynarodowe Sympozjum „Od kreacji do rzeczy” – 2023, w którym wzięło udział 18 prelegentów, wykładowców i doktorantów, a także studentów z ośmiu uczelni kształcących w dziedzinie sztuki, mody i projektowania. Sympozjum stało się płaszczyzną wymiany myśli, na temat różnych doświadczeń twórczo-dydaktycznych oraz aktualnego stanu badań dotyczących kierunków kształcenia oraz roli i znaczenia kreacji artystycznej w edukacji i projektowaniu zorientowanym na człowieka. Dla wielu młodych uczestników projektu była to szansa na rozwinięcie umiejętności komunikowania się przez sztukę, poznania oczekiwań środowiska i otwarcia na nowe możliwości współpracy artystycznej i zawodowej. Aktywności realizowane na przestrzeni sześciu lat pozwoliły uzyskać wymierne efekty artystyczne, naukowe, edukacyjne i społeczne.

VI edycja projektu „Od kreacji do rzeczy” jest formą ich podsumowania. Wernisażowi wystawy, który odbędzie się 28.06.2024 roku będzie towarzyszyła okolicznościowa publikacja wydana przez WP-A UAM w Kaliszu i Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku pod redakcją autorki i koordynatorki projektu dr hab. Moniki Kostrzewy prof. UAM, która zawiera teksty i dokumentację fotograficzną prac uczestników projektu.

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 27.06.2024, 13:28
  • Ostatnia edycja: 27.06.2024, 13:28