Kropka. Sztuka Książki i Komiksu

ul. F. Ratajczaka 38/40

10-30.06.2024

Wernisaż: 10.06.2024, godz. 12:00

Zapraszamy na wystawę prac V Pracowni Grafiki Introligatorstwa i Sztuki Książki oraz VII Pracowni Grafiki Komiksu i Powieści Graficznej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

V Pracownia Grafiki – Introligatorstwa i Sztuki Książki

Celem zajęć jest praktyczne wykorzystanie wiedzy introligatorskiej w świadomym tworzeniu powiązań między sztuką i rzemiosłem oraz zdobycie umiejętności niezbędnych do wykonywania książek artystycznych. Sztuka książki obejmuje kilka poddziedzin, m.in. książkę artystyczną – pole działań artystycznych – esej graficzny prezentujący punkt widzenia artysty. Książka artystyczna jest dziełem autonomicznym – produktem rozwoju naszej kultury. Nie chodzi tu o tzw. „piękne książki”, przedmiot zbytku, lecz o książki stanowiące integralną wypowiedź artysty. Książka to graficzny dokument, której użyteczność polega na umiejętnym wykorzystaniu warsztatu do rozpropagowywania idei i poglądów społecznych, nawet tych, które wykraczają poza kulturowe wzorce.

VII Pracownia Grafiki – Komiksu i Powieści Graficznej

Przedmiot zajmuje się wprowadzeniem w tematykę powieści graficznej. Podstawowym założeniem jest stworzenie autorskiej formy publikacji. Program skupia się na indywidualnych lub kolektywnych działaniach studenckich oraz współpracy przy projektach z autorami scenariuszy. Podejmowane są zadania zbudowania formy graficznej, a także tworzenia fabuły czy narracji. Efektem realizowanego programu są powieści graficzne – komiksy, będące eksperymentem z formą i treścią, wielokrotnie wykraczające poza przyjęty schemat. W pracowni powstają różnorodne wydawnictwa (książki, ziny, formy przestrzenne, jak i krótkie narracje graficzne). Prace realizowane są przy użyciu różnych technik drukarskich, a także w formie cyfrowych e-booków czy realizacji video.

Organizacja: Maksymilian Skorwider, Tomasz Jurek, Agnieszka C. Maćkowiak
Projekt plakatu: Karol Bachewicz

Wystawa towarzysząca w ramach międzynarodowego festiwalu Poznań Art Week 2024 – „Nieskończoność”

Więcej informacji: https://grafikaart.pl/ oraz https://poznanartweek.com/