Bogdan Wegner | „Wstecz” malarstwo

Wernisaż 8 czerwca, sobota, godz. 17.30

Galeria Sztuki w Mosinie, ul. Niezłomnych 1

wystawa czynna do 18 sierpnia

Wystawa w Galerii Sztuki w Mosinie jest czwartą prezentacją zorganizowaną już bez udziału Autora. Tym razem, kierując się sugestią Dyrektor Galerii, Pani Doroty Strzeleckiej, sięgamy do twórczości nieco starszej, z lat siedemdziesiątych oraz późniejszej, by w wielkim skrócie, na podstawie pojedynczych dzieł pokazać drogę prowadzącą do stylu dojrzałego, w pełni ukształtowanego w latach 80-tych i 90-tych.

Część obrazów nie była pokazywana w Mosinie. Galeria, której wraz z prof. Jackiem Strzeleckim, Bogdan Wegner był założycielem, rozpoczęła działalność w 1993 roku. Od tego momentu była pierwszym, naturalnym miejscem, w którym mógł „testować” nowe cykle płócien. Nie działo się to często. Malował bez pośpiechu, najczęściej latem, w ogrodzie. Obrazy wcześniejsze powstawały w pracowni, najpierw na parterze mosińskiego domu, później na piętrze. To stamtąd Krzysztof Ryfa pomógł wydobyć najstarsze. Nie wszystkie pamiętaliśmy. Zadziwiły odwagą malarskich, kompozycyjnych rozwiązań, wbudowanymi w malaturę listewkami, sznurkami, roślinami, elementami przestrzennymi… I kolorem, żywym, świeżym, który po okresie ziem i piasków, tak bardzo przez wielu lubianym, niespodziewanie wrócił w ostatnich okresie.

Natalia Wegner

Bogdan Wegner

1946 – 2023

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W latach 1974-1983 asystent, potem adiunkt w pracowni malarstwa prof. Jana Świtki, w macierzystej uczelni. Od 1983 do 2016 roku kierował VII Pracownią Rysunku. W latach 1990- 1996 był prorektorem do spraw artystycznych. W 1995 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Był opiekunem i recenzentem wielu przewodów doktorskich i habilitacyjnych oraz postępowań o nadanie tytułu profesora. Za pracę pedagogiczną został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był współzałożycielem Galerii Miejskiej w Mosinie (obecnie Galerii Sztuki). W latach 70- tych należał do Grupy „Odnowa”.

Autor wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnik zbiorowych w Polsce i za granicą.Mieszkał i tworzył w Mosinie.

• Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 05.06.2024, 07:40