Przypływ | Magdalena Polakowska

21.05 – 02.06.2024

Galeria Rotunda Budynek A, Al. Marcinkowskiego 29

Praca pt. „Przypływ” jest wielowymiarową opowieścią o końcach – końcach lata, końcach dzieciństwa, końcach powolnych i nagłych. Kreować może ona skojarzenie z refleksyjnym, melancholijnym „spacerem” po plaży, podczas którego zauważamy ciała martwych zwierząt, bezwładnie spoczywające na piasku. Wyrzucone na brzeg, nagle niechciane koegzystują one z widokami spokojnej wody, przywołującymi rozmaite znaczenia symboliczne i metaforyczne. Stworzone przeze mnie prace są utrzymane w monochromatycznej tonacji, a prezentowane  na wystawie fotografie zostały celowo „przekreślone” czarnym pasem. Kolejność ww. prac każdego dnia ulega zmianie, co losowo może kreować pesymistyczną lub optymistyczną aurę  wymowy zaproponowanego przeze mnie projektu. Projektowi temu wieloznaczności może dodawać również przynależna do niego kameralna aranżacja przestrzenna, w której zaprezentowano,  na wysypanym piasku, kilka „porzuconych”, dziecięcych zabawek plażowych w kolorze czarnym. Ich aluzyjne wykorzystanie w kontekście przemijania i motywu śmierci buduje „pomost” pomiędzy tym, co jest a tym, co może się nieoczekiwanie wydarzyć, niemalże w każdej chwili.

• Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 15.05.2024, 15:57