13. edycja Konkursu Malarskiego Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie 2023 – wernisaż wystawy konkursowej

Zapraszamy na wernisaż wystawy 13. edycji konkursu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie 2024, podczas którego nastąpi ogłoszenie wyników. Otwarcie wystawy odbędzie się 10 maja o godzinie 18:00 w Galerii Słodownia +1 w Starym Browarze w Poznaniu. Wystawa potrwa do 26 maja.

Wernisaż wystawy konkursowej:
10 maja 2024, godzina: 18:00
Poznań, Stary Browar, Słodownia +1

Godziny i dni otwarcia:
12:00 – 20:00

Osoby nominowane do Nagrody Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu w 13. edycji Konkursu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie

• Cyryl Ambroziak | Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu im. Magdaleny Abakanowicz
  • Nina Dziwoki | Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
  • Kinga Flasza | Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
  • Zofia Koszewicz | Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
  • Adam Kozicki | Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
  • Gabriel Kryszpiniuk | Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu im. Magdaleny Abakanowicz
  • Nikita Krzyżanowska | Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
  • Mateusz Majchrzak | Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
  • Aleksandra Nowicka | Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
  • Lubosław Pirjankow | UAP oraz ASP w Warszawie
  • Jagoda Springer | Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu im. Magdaleny Abakanowicz
  • Julia Szymczykowska | Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
  • Julia Tymańska | Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
  • Katarzyna Witek | Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
  • Jakub Woźnica | Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Nagroda Artystyczna UAP jest przyznawana w drodze konkursu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie od 2012 roku. Organizatorem przedsięwzięcia jest Wydział Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Konkurs adresowany jest do studentów i absolwentów (do trzech lat po ukończeniu studiów) kierunku Malarstwo. Prace finalistów prezentowane są podczas wystawy zbiorowej, która staje się przeglądem tendencji w młodym polskim malarstwie. Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie jest doskonałą okazją, aby przyjrzeć się rozmaitym strategiom i postawom artystycznym wobec obrazu, medium i tradycji. Jest to też możliwość konfrontacji młodych artystów – nierzadko debiutantów – zarówno z krytyką artystyczną, jak i publicznością. Konkurs staje się też pretekstem do rozmów i dyskusji o malarstwie i miejscu, jakie zajmuje w dzisiejszym polu sztuki. W jego ramach odbywają się spotkania, wykłady i debaty, również o zagadnieniu dydaktyki artystycznej.

Dotychczas jurorami konkursu byli uznani artyści malarze (m.in. Rafał Bujnowski, Tomasz Ciecierski, Wojciech Leder, Dominik Lejman, Wojciech Łazarczyk, Jarosław Modzelewski, Dominika Kowynia, Jadwiga Sawicka, Irmina Staś, Paweł Susid, Małgorzata Szymankiewicz), kuratorzy, krytycy, galerzyści oraz teoretycy podejmujący w swoich tekstach problematykę szeroko rozumianego obrazu (m.in. Jadwiga Charzyńska, Jagna Domżalska, Agata Rodriguez, Marta Smolińska, Piotr Sarzyński, Stach Szabłowski). Wśród finalistów konkursu znalazło się wielu młodych malarzy o ugruntowanej już pozycji w polu sztuki, takich jak Karolina Jabłońska, Ewa Juszkiewicz, Krzysztof Mężyk, Jan Możdżyński, Adrian Kolerski, Agata Kus, Tomasz Kręcicki, Alicja Pakosz i Cyryl Polaczek. Prezentacje konkursowe miały miejsce w przestrzeniach UAP, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, Galerii Słodownia w Starym Browarze, MOS w Gorzowie Wielkopolskim oraz BWA w Pile. Partnerami projektu byli do tej pory m.in. firma Renesans, Talens, BWA Piła oraz Contemporary Art i Bęc Zmiana. W 12. edycji konkursu po raz pierwszy przyznano nagrodę mBanku, którą był zakup nagrodzonej pracy do kolekcji „m jak malarstwo”.

Jury 13. edycji Konkursu:

• Agata Bogacka – malarka
  • Jagna Domżalska – kuratorka, historyczka sztuki
  • dr hab. Tomasz Kalitko – malarz, Dziekan Wydziału Malarstwa i Rysunku UAP
  • dr Grzegorz Kozera – malarz, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
  • dr hab. Joanna Marcinkowska – malarka, Prodziekana Wydziału Malarstwa i Rysunku UAP
  • Krzysztof Mętel – malarz, przewodniczący komisji konkursowej, UAP
  • Gustaw Nawrocki – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim
  • Cristiano Piccinini – właściciel firmy Renesans
  • Jarosław Przyborowski – kolekcjoner sztuki, Fundacja Signum
  • Piotr Sarzyński – krytyk sztuki, autor książek poświęconych kulturze, dziennikarz tygodnika Polityka
  • dr Agnieszka Sowisło-Przybył – malarka, sekretarz komisji konkursowej, UAP