Przejdź do treści

DYPLOM 2024 Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu

wernisaż: 24.05.2024, g. 19.00

Galeria Nowa Scena UAP, Al. Marcinkowskiego 28

24.05 – 2.06.2024

Udział biorą: 

Adamczak Antonina, Bargielska Hanna, Błaszkiewicz Barbara, Buliński Antoni, Godawa Małgorzata, Inda Małgorzata Kaczmarek, Emilia Kalawska, Iga Lee Zuzanna, Matskovych Valeriia, Michalak Zofia, Niziołek Jerzy, Nowicka Maria, Ober Aleksandra, Olejarczyk Zofia, Penc Celina, Przywecka Wiktoria, Sheremetova Sofiia, Skotowska Julita, Spławska Aleksandra, Strykowska Patrycja, Tokarska Alicja, Warych Agata, Włodek Natalia

Prezentowane prace są projektami dyplomowymi zrealizowanymi w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu, które od niemal osiemdziesięciu lat edukuje plastycznie uzdolnioną młodzież współtworząc poznańskie środowisko artystyczne. Obecnie uczniowie kształcą się w ramach dwóch specjalizacji – projektowanie graficzne i projektowanie przestrzeni oraz przedmiotów artystycznych – rysunek i malarstwo, rzeźba, podstawy fotografii i filmu.

Podsumowaniem edukacji w liceum plastycznym jest realizacja pracy dyplomowej, która pozwala na uzyskanie tytułu zawodowego. Egzamin dyplomowy, który odbywa się w kwietniu – po zakończeniu zajęć edukacyjnych, a przed egzaminem maturalnym – składa się z trzech etapów. Część praktyczna odpowiada nauczanej specjalizacji i jest opracowaniem projektu jednego z trzech tematów do wyboru, druga część to praca z wybranej indywidualnie dziedziny artystycznej – malarstwa, rysunku, rzeźby. Część teoretyczna, to egzamin ustny z historii sztuki. Absolwenci PLSP kontynuują swoją edukację przede wszystkim na studiach artystycznych, projektowych, ale także na wielu innych kierunkach wyższych uczelni w kraju i na świecie.

Niniejsza wystawa stanowi wybór najbardziej interesujących projektów spośród przedstawionych egzaminacyjnej komisji dyplomowej w tym roku. Prace dyplomowe ze specjalizacji projektowych zostały zrealizowane pod kierunkiem nauczycielek prowadzących, p. Marioli Pieprzyk i p. Ludmiły Kaźmierskiej. Część dyplomu, która jest prezentacją wybranej dziedziny artystycznej została zrealizowana pod kierunkiem nauczycieli, p. Wawrzyńca Reichsteina oraz p. Dawida Puszyńskiego. Do egzaminu dyplomowego z historii sztuki uczniów przygotowywały p. Maria Zielonacka i p. Agata Maciejewska.

  • Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 16.05.2024, 15:46
  • Ostatnia edycja: 21.05.2024, 10:44