Sztuka dostępna | Panel dyskusyjny

Panel dyskusyjny otwarty dla wszystkich osób artystycznych, projektujących i kuratorskich.

26.04.2024, godz. 14.00

Al. Marcinkowskiego 28, UAP floor – 4 piętro budynku H

Goście i Gościnie:

Adrian Now – autor projektu „W Ciemno”, osoba niewidoma, zafascynowana technologią i jej dostępnością. Przekonuje, że brak wzroku nie stanowi przeszkody, a ograniczenia istnieją tylko w naszych umysłach, natomiast dzięki technologii wszyscy jesteśmy równi.

Joanna Orsztynowicz – fizjoterapeutka, networkerka, miłośniczka sportów ekstremalnych, która pokazuje jak pokonywać bariery w głowie. Nie słyszy od urodzenia, ale mówi i czyta z ust.

Sylwia Lipińska-Wycisk – psycholożka, pedagożka, specjalistka z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej osób dorosłych i młodzieży. Jako jedna z niewielu psycholożek w Polsce, prowadzi terapię w polskim języku migowym (PJM), wspierając w tym także osoby z niepełnosprawnościami intelektualną, wzrokową, słuchową oraz ich rodziny.

Krzysztof Stern – organizator wydarzeń propagujących dyscypliny sportowe dedykowane osobom z niepełnosprawnościami. Trener crossfitu skierowanego dla ludzi poruszających się na wózkach inwalidzkich. Sam porusza się na wózku do 14 lat.

Anna Jeżowska-Siwek, Fundacja Katarynka – ekspertka dostępności, w tym ze szczególnym uwzględnieniem osób neurotypowych. Tworzy standardy dostępności kultury. Przeprowadza szkolenia w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnością. Pisze teksty ETR oraz przewodniki.

Marcin Halicki – przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Od 2006 roku zaangażowany w organizację dostępnych wydarzeń kulturalnych, w tym pokazów filmowych i spektakli teatralnych z audiodeskrypcją, napisami dla osób niesłyszących oraz tłumaczeniem na polski język migowy. Ekspert ds. dostępności w ramach projektów „Dostępna kultura” oraz „Sport Dostępny”.

Monika Czyżniewska – autorka projektu „Wystawa dostępna. Próby redefinicji przestrzeni wystawienniczej”. Realizatorka grantu „Udostępnianie sztuk wizualnych osobom z niepełnosprawnościami wzroku”. Twórczyni audiodeskrypcji i oprowadzania dostępnościowego przy wystawach Zwierzę przede mną oraz Inkluzywność. Współprowadząca warsztaty Sztuka w ciemno. Współpracuje z CK Zamek, Zachętą i Fundacją Wielozmysły.

SZTUKA DOSTĘPNA INFORMACJE

PROGRAM PANELU WCAG 2 wersja 1

Współpraca:

dr hab. Tomasz Kalitko prof. UAP, dr. hab. Katarzyna Kujawska-Murphy, prof. UAP,  Magdalena Kułakowska – Pełnomocniczka Rektora do spraw osób z niepełnosprawnością w Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Piotr Grzywacz, Magdalena Duczmal.

Zapraszamy na spotkanie z udziałem osób eksperckich. W oparciu o ich doświadczenia i wiedzę będziemy mówić o dostępności w sztuce. Dowiemy się, jak opisywać swoje prace i jak projektować wystawy w sposób, który będzie najbardziej dostępny dla wszystkich. Zapoznamy się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi w obszarze dostępności. Na przykładach zobaczymy, jak w praktyce klarownie wprowadzać procedurę dostępności w obszarze sztuki.

Otrzymamy praktyczne wskazówki dotyczące tego:

– jakich aplikacji ułatwiających dostęp do treści dla osób z niepełnosprawnościami można użyć myśląc o prezentacji dzieła sztuki zarówno na wystawie, w publikacji jak i w sieci

– czym charakteryzuje się dobra audiodeskrypcja

– co zrobić, aby przygotować opis w systemie Braille’a

– w jaki sposób korzystać z języka migowego w kontekście dzieła sztuki

– jak myśleć o ekspozycji w kontekście osób poruszających się na wózkach inwalidzkich

– jak prawidłowo sporządzić opis alternatywny dla dzieła sztuki

Wydarzenie zostało wsparte przez Urząd Miasta Poznania i towarzyszy wystawie Synonimy (organizowanej w czerwcu), która otrzymała honorowe patronaty od Rzeczniczki Praw Dziecka oraz Fundacji Unaweza i projektu Młode Głowy pani Martyny Wojciechowskiej.

• Opublikowano: 22.04.2024, 23:57
  • Ostatnia edycja: 23.04.2024, 00:02