Wernisaż: 19.04 godz. 18:00
Centrum Kultury i Sztuki, ul. Okólna 46a, Konin
Wystawa 19.04-10.05
Prezentowane na wystawie prace poruszają różnorodne wątki związane z relatywnością i przemijaniem rzeczy, ludzi, zwierząt i zjawisk. Chociaż same w sobie wydają się niezwykle ważkie to z drugiej strony podpowiadają, że są tylko iluzją naszych umysłów. Nawet kamień, jako kamień, drzewo, jako drzewo, ziemia, jako ziemia i czas jako taki. Zainspirowane zostały własnymi emocjami, przeżyciami, wiedzą i praktyką z zakresu wielu dziedzin, a w szczególności z psychoterapii. Odnoszą się między innymi do etologicznej teorii przywiązania. Więź wytworzona między matką a dzieckiem nie dość, że jest pierwotna i wrodzona to nie opiera się tylko na zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych. Dowiedziono, że jej istotą jest przede wszystkim poszukiwanie bliskości, poczucia bezpieczeństwa w oparciu o „przytulność, miękkość” i „stopień przyjazności” oraz dawanie oparcia psychicznego i redukowanie lęku. Wzorce więzi emocjonalnych są częścią naszej osobowości, rzutują na najważniejsze obszary naszego życia: rodzicielstwo, przyjaźń, seksualność i związki partnerskie. Obiekty prezentowane na wystawie nie są ilustracjami, ale bardziej złożoną, artystyczną interpretacją naznaczoną silnym ładunkiem emocjonalnym i doświadczeniem zdobytym w zakresie arteterapii.
„Najważniejsze jest jednak to, że jego nawarstwiające się, skomplikowane wizje pełne są kulturowych, psychologicznych i wreszcie duchowych odniesień. W sztuce tego artysty nie ma łatwych rozwiązań, prostych sposobów, a tym bardziej gestów od niechcenia” (Błażewicz, B., 2009).
„Można też pisać jak profesor Bartel, który właściwie stworzył pamiętnik doświadczeń i odkryć. Trochę jak w powieści szkatułkowej, jedno doświadczenie otwiera drogę do następnego” (Łoza, B., 2016).
„W przypadku twórczości Roberta Bartela mamy do czynienia ze sztuką, która głęboko, autentycznie i bezkompromisowo sięga do najgłębszych pokładów ludzkiej świadomości i podświadomości” (Delekta, E., 2019).
„Dojrzała i przemyślana sztuka Bartela prowokuje do tego, że twórca i odbiorca stają się badaczami procesu twórczego. W oparciu o własną twórczość oraz długoletnie studia i praktyki terapeutyczne zaproponował autorską koncepcję terapii przez sztukę(…)” (Limont, W., 2019).