Wernisaż: 04.04.24 r.
godz.18:00
W sztuce Poznania był to czas legendarnej grupy Koło Klipsa, której twórczość zaliczano do nurtu nowej ekspresji lat osiemdziesiątych. Po czterdziestu latach Muzeum przypomina twórczość Mariusza Kruka, Wojciecha Kujawskiego, Leszka Knaflewskiego i Krzysztofa Markowskiego. Których prace ukazane zostaną w kontekście undergroundowej sceny muzycznej Poznania – przestrzeni alternatywnego obiegu, w którym jako głos sprzeciwu wobec oficjalnej polityki kulturalnej państwa wybrzmiewała muzyka awangardowa, eksperymentalna i punk. Także w Poznaniu, za sprawą wielu indywidualności, pojawiły się inicjatywy kontestujące społeczny i polityczny porządek, a jednym z najważniejszych środków wyrazu stała się muzyka rockowa.
Wystawa podzielona jest na dwie, uzupełniające się części. Pierwszą Tworzą obiekty plastyczne – duże obiekty przestrzenne, maszynopisy, rysunki, fotografie, plakaty, katalogi, nagrania dźwiękowe i archiwalne materiały video. Drugą część tworzy muzyczna scena z materiałami9 archiwalnymi, kasetami, plakatami, fotografiami, instrumentami muzycznymi, nagraniami audio, filmami video związanymi z twórczością takich zespołów jak m.in.: Reportaż, TAZ, Bexa Lala, Malarze i żołnierze, Ręce do góry, Krew, Zbombardowana laleczka, Bexa Lala, Rasa, Pidżama Porno. Wystawa dla jednych będzie okazją do sentymentalnej wędrówki w przeszłość dla innych odkryciem realiów nie bardzo dalekiej przeszłości.
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obiekty z kolekcji: Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz kolekcji prywatnych.