Figurama 24

Zapraszamy do udziału w międzynarodowej wystawie studenckiego rysunku figuratywnego Figurama 24, której towarzyszą dwie wystawy specjalne!

Disegno, termin odnoszący się do rysunku miał oznaczać coś, co ma w sobie głębszy zamysł. Rysunek figuratywny jest więc zaproszeniem do odkrywania nas samych w wizerunkach postaci w formie, która odkrywa i pozwala się w niej przejrzeć, niczym w lustrze. Wielość doświadczeń gwarantuje natomiast różnorodność wrażliwości, właściwych dla licznych autorek i autorów, prezentowanych prac.

Wernisaż: 27.03.2024

• Godzina 16.00: wernisaż wystawy prac studenckich, Atrium UAP, bud. B, ul. 23 Lutego 20
  • Godzina 17.00: wernisaż wystawy prac studenckich, Biblioteka Raczyńskich, Budynek główny pl. Wolności 19 oraz godz. 17.30 w dawnym budynku po Filii Sztuki, ul. Wroniecka 15
  • Godzina 18.00: wernisaż wystawy, Piotr Kielan „…obrazy ostatnio namalowane …Epizod I, Galeria Szewska 16, ul. Szewska 16
  • Godzina 19.00: wernisaż wystawy, Daniel Balabán, Václav Rodek, Marek Sibinský, „ON TRANSCENDENT NO”, Galeria Nowa Scena UAP, Al. Marcinkowskiego 28
Rysunek na papierze pakowym wykonany technikami węgla i pasteli. Po lewej, na pierwszym planie wizerunek młodego, półnagiego mężczyzny. Postać unosi lewą rękę ku górze, wskazując na drugi plan, na którym widzimy szkielet. Oba wizerunki mają zamazane dłonie.

Mateusz Drozdowski, III year, 110 x 80 cm, charcoal and crayon on paper, 2022

Figurama jest międzynarodowym przeglądem twórczości figuratywnej osób studenckich wyższych szkół artystycznych. Na wystawach programu dominuje rysunek, ale prezentujemy również malarstwo, rzeźbę i multimedia.
Ojczyzną i głównym organizatorem Figuramy są Czechy. Figurama została założona w 2001 roku z inicjatywy pedagogów: prof. Borisa Jirku i prof. Karel’a Pokorny’ego, którzy zorganizowali zbiorową wystawę prac swoich studentek i studentów. Początkowo przypadkowe wydarzenie przerodziło się w cykliczny międzynarodowy projekt.

Figurama wielokrotnie była obejmowana honorowym patronatem Ministra Kultury Republiki Czech i Rektorów uczelni uczestniczących w programie.

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu przystąpił do Figuramy w 2009 r. Od tego czasu w ramach programu swoje prace prezentowało kilkuset poznańskich studentek i studentów na międzynarodowych wystawach w Pradze, Bratysławie, Brukseli, Pilźnie, Poznaniu, Kutnej Horze, Bańskiej Bystrzycy, Litomyślu, Wrocławiu, Seulu, Ostrawie….Wielokrotnie też studentki i studenci poznańskiej uczelni zdobywali figuramowskie nagrody im. Egona Schiele za najlepszy rysunek. W ubiegłym roku taką nagrodę zdobyła studentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu pani Maria Gryczewska.
Z Figuramą współpracowało również kilkudziesięciu pedagogów naszego uniwersytetu, którzy pokazywali swoje prace na towarzyszących Figuramie wystawach Altelerie.

Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz zorganizował wystawy Figuramy w Poznaniu w latach: 2009, 2014 i 2017. W tym roku będziemy gościć Figuramę w stolicy Wielkopolski po raz kolejny. Wielowątkową, realizowaną w kilku miejscach wystawę otworzymy 27 marca 2024 r.

Organizacja: Wydział Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

Partnerem wydarzenia są: Biblioteka Raczyńskich, Uniwersytet w Ostrawie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Fundacja Nowa UAP oraz Miasto Poznań

Prace studenckie zostaną zaprezentowane w:
Atrium UAP – kurator wystawy: Paweł Flieger
Bibliotece Raczyńskich – budynek główny Al. Marcinkowskiego, Plac Wolności , kuratorzy wystawy: Ada Łowkis i Krzysztof Mętel
Bibliotece Raczyńskich – budynek przy ul. Wronieckiej, kuratorzy wystawy: Wiktoria Cwityńska, Sławomir Kuszczak
Ponadto odbędą się dwie wystawy towarzyszące:
Galeria Szewska 16 – wystawa indywidualna malarstwa Piotra Kielana „…obrazy ostatnio namalowane … Epizod I”, kurator: Sławomir Kuszczak

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wywiadem przeprowadzonym z koordynatorem wystawy Sławomirem Kuszczakiem:

Piotr Kielan, „HIGH GARDEN”, 2023

Galeria Nowa Scena – wystawa zbiorowa malarstwa artystów z Czech: Daniela Balabána, Václava Rodka i Marek Sibinský’ego ” ON TRANSCENDENT NO”, kurator: Sebastian Dudzik

Václav Rodek, „Inter Ludium”, 2022