Dr Kuba Szreder | Prezentacja “ABC Projektariatu” o blaskach i cieniach projektowego życia

Pracownia Sztuki w Przestrzeni Społecznej
03 kwietnia 2024 r.

link do wydarzenia:

W swojej prezentacji Kuba Szreder opowie o wzlotach i upadkach artystycznego projektariatu, czyli ludziach, którzy realizują projekty, by zarobić na życie. Ci freelancerzy działają w obiegach artystycznych, w których entuzjazm i wykluczenie, mobilność i prekarność, przedsiębiorczość i lęk to dwie strony tego samego medalu. Skaczą od projektu do projektu, czasem ledwo wiążąc koniec z końcem. Robią to, co lubią, przynajmniej do momentu, aż nie muszą napisać kolejnej aplikacji, złożyć jeszcze jednego raportu albo zapłacić rachunku. Szreder opowie o blaskach i cieniach tej nieprzewidywalnej egzystencji nawiązując do swojej niedawno opublikowanej książki „The ABC of the Projectariat” (Manchester University Press 2021, której polska wersja została wydana w 2016 roku przez Fundację Bęc Zmiana), w której omawia trudną sytuację oraz codzienne zmagania artystycznego projektariatu w sześćdziesięciu siedmiu alfabetycznie uporządkowanych wpisach. Po prezentacji odbędzie się dyskusja dedykowana praktycznym sposobom radzenia sobie z napięciami projektowego życia i pracy, które producenci i producentki kultury wdrażają na co dzień. Porozmawiamy o artystycznej samoorganizacji, związkach zawodowych pracowników i pracowniczek sztuki, etyce troski, współzależność i innych formach wzajemnego wsparcia.

Kuba Szreder

Wykładowca na WBASK Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po ukończeniu socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim zaczął działać jako niezależny kurator interdyscyplinarnych projektów, w których łączy (post)sztukę, krytyczną refleksję i społeczne zaangażowanie. W 2015 roku obronił doktorat na Loughborough University School of the Arts o politycznych i ekonomicznych aspektach niezależnych projektów kuratorskich. Jest współzałożycielem i aktywnym uczestnikiem patainstytucjonalnych ośrodków badawczych, takich jak Wolny Uniwersytet Warszawy czy Centrum Możliwych Ekonomii w Londynie, postartystycznych sieci i zrzeszeń, takich jak ogólnopolskie Konsorcjum Praktyk Postartystycznych czy Biuro Usług Postartystycznych. Współpracuje także z Obywatelskim Forum Sztuki Współczesnej – stowarzyszeniem pracowników i pracowniczek sztuki walczących o polepszenie warunków pracy w obiegu sztuki współczesnej. Jest redaktorem wielu książek i katalogów oraz autorem tekstów z zakresu socjologii, ekonomii i teorii sztuki publikowanych w Polsce i poza jej granicami. Jego ostatnia książka ABC of Projectariat. Living and working in a precarious art world została wydana w 2021 roku nakładem Manchester University Press oraz Whitworth Museum.

Wydarzenie finansowane ze środków WEAiK UAP

Link do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/792204329433343?ref=newsfeed

• Autor: Michał Jaborski
  • Opublikowano: 18.03.2024, 11:05