Przejdź do treści

2023. Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego

Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta

plac Kolegiacki 17

22.03 – 26.04.2024

Wystawa plakatów osób studiujących w pierwszej Pracownii Plakatu na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej UAP

Studenci biorący udział w wystawie:

Aleksandra Rybowska, Aleksandra Kozak, Cristiana Niculae, Dominika Jaczewska, Jakub Franczak, Joanna Lisiecka, Julia Kuć, Karol Bachewicz, Maja Myszkowiak, Marcel Przybył, Marta Ramón Garrido, Nataliia Hordiienko, Natallia Shkraba, Oliwia Modzelewska, Patrycja Walczak, Zuzanna Kaczmarek


Atmosfera w naszej pracowni przywodzi mi na myśl obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Nacierają ze swoimi projektami studentki i studenci z Polski, Ukrainy, Białorusi, Francji, Chin i z Japonii. Wszystkich traktujemy jednakowo sprawiedliwie (wzrost, uroda i płeć nie mają tu znaczenia). Wspólnie ze studentami zadajemy sobie pytanie: czy i dlaczego jesteśmy kreatywni? Nauczamy ich myślenia niekonwencjonalnego i tego jak ustrzec się utartych ścieżek i schematów. Niemiecki dziennikarz Urlich Schnabel (Die Zeit) w swojej książce, której tytuł podam na końcu cytatu, bardzo klarownie i trafnie napisał o twórczości: „Gdybyśmy dopuszczali do głosu tylko część mózgu, która jest logiczna, racjonalna i do bólu dosłowna, niczego nowego byśmy nie odkryli. Bo twórczość jest metaforyczna, intuicyjna, wymaga wyjścia poza zastane schematy i szablony. Wymaga wymyślania alternatywnych światów. Bez nich nie pójdziemy do przodu”. 

Temat „2023. Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego” realizowany był jako jeden z tematów Pracowni w semestrze zimowym 2023/2024.

Pierwsza Pracownia Plakatu
prof. dr hab. Grzegorz Marszałek
P.O. kierownika pracowni: dr Marcin Markowski ad

Aleksandra Kozak
  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 20.03.2024, 12:03
  • Ostatnia edycja: 22.03.2024, 15:18